Jurnaliști Digi24, reținuți de separatiștii pro-ruși. Reacția lui Bogdan Aurescu, ministrul de Externe (FOTO)

Miercuri, 11 mai, s-a dat alerta în redacția Digi24. Doi jurnaliști ai trustului au fost reținuți în regiunea separatistă Transnistria, din Republica Moldova. 
Filip Stan
11 mai 2022, 17:13
Jurnaliști Digi24, reținuți de separatiștii pro-ruși. Reacția lui Bogdan Aurescu, ministrul de Externe (FOTO)

Cei doi angajați ai trustului din care mai fac parte Cosmin Prelipceanu și Cristian Tudor Popescu (CTP) au fost reținuți timp de șase ore în regiunea separatiștilor pro-ruși. Mai exact, este vorba despre un reporter și un cameraman.

În cele din urmă, calvarul s-a încheiat pentru cei doi jurnaliști de la Digi24, Cristian Petrescu și Alexandru Rotaru, informează Digi24. Reporterul și cameramanul au fost eliberați la intervenția autorităților de la Chișinău și de la București.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE), coordonat de către Bogdan Aurescu, a prezentat un punct de vedere pe marginea acestui subiect.

„În seara zilei de 10 mai 2022, Ministerul Afacerilor Externe a fost informat cu privire la faptul că doi jurnalişti români, prezenţi în interes profesional în regiunea transnistreană a Republicii Moldova, nu mai pot fi contactaţi de către redacţie, aceştia fiind – aşa cum s-a aflat ulterior – reţinuţi de forţele de securitate ale aşa-ziselor ‘autorităţi’ transnistrene.

Ca urmare a dispoziţiei ministrului afacerilor externe Bogdan Aurescu, Ambasada României la Chişinău a întreprins în regim de urgenţă demersuri pe multiple canale, inclusiv pe lângă autorităţile competente ale Republicii Moldova şi Misiunea în Republica Moldova a Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa, fiind obţinută, după doar câteva ore, eliberarea celor doi jurnalişti”, a transmis, miercuri, Ministerul Afacerilor Externe.

 

Cristian Petrescu și Alexandru Rotaru, jurnaliști Digi24 reținuți în Transnistria

 

Precizările Ministerului Afacerilor Externe (MAE), pe fondul reținerii jurnaliștilor de la Digi24

 

Cei doi jurnalişti au fost însoţiţi, în condiţii de securitate, spre Chişinău, unde se află în siguranţă, urmând să se întoarcă în România, potrivit sursei citate.

„MAE informează că Centrala MAE şi misiunea diplomatică română de la Chişinău nu au fost informate în prealabil despre intenţia celor doi jurnalişti de a se deplasa în regiunea transnistreană a Republicii Moldova, în condiţiile în care, recent, aşa-zisele ‘autorităţi’ transnistrene au impus o interdicţie de intrare a jurnaliştilor străini în teritoriul controlat de acestea, la care se adaugă contextul recentelor incidente înregistrate, în circumstanţe încă neclare, în această regiune.

MAE adresează mulţumiri deosebite autorităţilor Republicii Moldova şi celorlalte autorităţi române implicate pentru acţiunea promptă şi eficientă care, alături de demersurile MAE, prin Ambasada României la Chişinău, au condus la eliberarea celor doi jurnalişti români”, a precizat instituția condusă de către Bogdan Aurescu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Meseria surprinzătoare a fiului lui Zeljko Kopic, încă fotbalist în activitate. De ce i-a dat interzis la Dinamo!
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
De ce scade prețul aurului exact în perioadele de criză. Explicaţii pe înţelesul tuturor, când trebuie să investeşti
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi