Lovitură financiară grea din Germania pentru Vladimir Putin

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat, miercuri seară, că a discutat cu cancelarul german Olaf Scholz despre asistenţa în domeniul apărării, cooperarea în domeniul energiei şi "creşterea presiunii sancţiunilor" asupra Rusiei, transmite BBC.
Filip Stan
12 mai 2022, 12:48
Lovitură financiară grea din Germania pentru Vladimir Putin

Germania ar putea face față unui boicot al importurilor de gaze rusești încă din iarna viitoare, a declarat ministrul german al economiei, Robert Habeck, relatează BBC.

Acesta a declarat joi pentru săptămânalul WirtschaftsWoche că Berlinul și-a intensificat eforturile pentru a-și reduce dependența de livrările de energie rusească, după invazia Moscovei în Ucraina la 24 februarie.

Cea mai grea lovitură pentru Vladimir Putin vine din Germania

Dar Habeck a adăugat că, cel mai probabil, Germania va fi în continuare dependentă în mare măsură de gazul rusesc până în 2024.

„Dacă avem instalații de stocare pline la începutul anului, dacă două dintre cele patru tancuri plutitoare de GNL (gaz natural lichefiat) pe care le-am închiriat sunt conectate la rețea și dacă facem economii semnificative de energie, putem, într-o oarecare măsură, să trecem peste iarnă dacă livrările de gaz rusesc se prăbușesc”, a declarat ministrul.

Zelenski, mesaj dur pentru armata lui Putin: „Vom avea acces la arme, muniţie şi echipamente moderne”

Ministrul german de finanţe a declarat că ţara sa se mişcă „cât mai repede posibil” pentru a se debarasa de energia rusească, dar „trebuie să avem răbdare”.

Siemens anunţă că se retrage de pe piaţa rusă

Conglomeratul industrial german Siemens a anunţat, joi, că se va retrage de pe piaţa rusă ca urmare a războiului declanşat de Moscova în Ucraina, relatează BBC. 

”Vom ieşi din Rusia printr-o reducere organizată a activităţilor”, se arată într-un comunicat postat, joi, pe contul de Twitter al companiei.

Simens a anunţat, anterior, în luna martie, că va sista derularea de afaceri, noi şi internaţionale, către Rusia, dar va continua activităţile locale de service şi întreţinere, asigurând în acelaşi timp ”aderarea strictă la sancţiuni”.

Potrivit unui comunicat de presă emis joi, ”sancţiunile internaţionale cuprinzătoare… afectează activităţile de afaceri ale companiei în Rusia, în special întreţinerea şi serviciile feroviare”.

Siemens a menţinut relaţii cu Rusia încă din anii 1850. Până de curând, compania germană a susţinut apropierea economică dintre Germania şi Rusia.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală