FOTO: Mină marină, aflată în derivă, aproape de Eforie, a fost distrusă de scafandrii MApN

Ministerul Apărării Naționale a anunțat, duminică seară, că o mina marină aflată în derivă în raionul maritim Eforie a fost distrusă de o echipă de scafandri a Forțelor Navale Române.
Filip Stan
31 iul. 2022, 23:53
FOTO: Mină marină, aflată în derivă, aproape de Eforie, a fost distrusă de scafandrii MApN

Mina marină se afla foarte aproape de țărmul românesc, potrivit MApN.

„Scafandrii de luptă EOD au executat, în seara zilei de duminică, 31 iulie, o misiune de intervenție pentru neutralizarea și distrugerea unei mine marine, care se afla în derivă, la o distanță de aproximativ 2 mile marine (3,6 km), în largul țărmului românesc, travers de Eforie.

Echipa de scafandri ai Forțelor Navale și-a început misiunea în jurul orelor 19.30 și s-a deplasat la fața locului cu două ambarcațiuni rapide, unde a aplicat procedurile operaționale standard pentru astfel de intervenții”, a precizat MApN.

 

A doua mină marină din 2022 distrusă de scafandrii MApN

 

Scafandrii militari au constatat că era vorba despre o mină marină de tip YAM, „care reprezenta un pericol pentru navigația în siguranță, în apele teritoriale românești”. Aceasta a fost transportată într-un raion de siguranță și distrusă prin explozie.

„După începerea agresiunii militare neprovocate de către Federația Rusă în Ucraina, la data de 24 februarie 2022, aceasta a fost cea de-a doua intervenție a Forțelor Navale Române pentru distrugerea unei mine marine, care provine din raioanele maritime de la nord de România, unde se desfășoară acțiunile de război.

Prima mină marină, aflată în zona de responsabilitate a Forțelor Navale Române, a fost distrusă de scafandrii EOD ai Centrului 39 Scafandri, în luna martie, la 70 km travers de Capu Midia”, a mai transmis MApN.

Minele marine pot fi un pericol pentru tranzitul navelor comerciale, astfel că Forțele Navale Române desfășoară misiuni de cercetare a zonei din responsabilitate, pe o suprafață din Marea Neagră care reprezintă aproximativ 30.000 de kilometri pătrați, a declarat col. Corneliu Pavel de la Forțele Navale, pentru B1 TV.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Marele antrenor, sfat de aur pentru Sabin Ilie: “Când îţi merge bine, să nu…”
Capital.ro
Renunțarea la bani cash. Momentul în care se va trece de la numerar la bani în bancă. Bancnotele, abandonate treptat
Playtech.ro
Ce înseamnă că Armata SUA a ridicat nivelul de alertă la Baza Deveselu la nivelul „BRAVO”. Ce urmează dacă se ajunge la „CHARLIE” sau „DELTA”
Adevarul
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Vedete din România blocate în mijlocul conflictului din Iran. Horia Brenciu și Anca Țurcașiu nu se pot întoarce în țară
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj