Incendiu în parcul IOR din Bucureşti. A luat foc vegetaţia uscată

Pompierii ISU Bucureşti - Ilfov au intervenit luni pentru stingerea unui incendiu de vegetaţie în parcul IOR - Alexandru Ioan Cuza, din sectorul 3 al Capitalei. Focul a izbucnit în zona retrocedată din parcul IOR, în apropiere de staţia de metroul Titan.
Alina Costache
01 aug. 2022, 14:13
Incendiu în parcul IOR din Bucureşti. A luat foc vegetaţia uscată

Incendiu în parcul IOR – Alexandru Ioan Cuza, din sectorul 3 al Capitalei. A luat foc vegetaţia uscată dintr-o zonă a parcului situată în apropiere de staţia de metrou Titan.

Purtătorul de cuvânt al ISU B IF, Daniel Vasile, a declarat pentru DC NEWS, că „ard aproximativ 1200 metri pătraţi de vegetaţie, cu flacără deschisă. Intervin la faţa locului patru autospeciale de stingere”.

Incendiul a izbucnit pe un teren care face parte dintr-o parcelă mai mare de aproximativ 12 hectare, pe care fostul primar al Capitalei Adriean Videanu i-a retrocedat-o în 2005 unei femei pe nume Maria Cocoru. Bătrâna a primit drept de proprietate și în alte zone valoroase din Sectorul 3.

În 2019, la solicitatea Primăriei Sectorului 3, Curtea de Apel Bucureşti a anulat decizia lui Videanu. Însă decizia nu a fost una definitivă. Avocații femeii au contestat-o și întregul proces se rejudecă de la zero.

Citeşte şi: Prognoza meteo pentru 1 – 14 august. Canicula se întoarce. Unde vor mai lovi furtunile şi când este mai bine să pleci în concediu

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Se schimbă legea “Mitică Dragomir!” Care sunt principalele modificări: dispare zona-tampon, liber la bere şi bannere pe stadioane. Când intră în vigoare
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste un loc de veci în 2025 și ce taxe suplimentare trebuie să plătești
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Un copil a murit din cauza rujeolei la câțiva ani după ce a contactat boala. Micuțul nu a avut niciun simptom ani de zile
Cancan.ro
Răsturnare de situație! Cine spune că profesoara din Mehedinți nu s-a sinucis. 'Sâmbăta seara a plecat de mine, îi făcuse...
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pană de curent timp de 72 de ore în România. Arafat pregătește românii
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Ultima oră! Decizia României după Năstase și Dăncilă au fost în China