CFR Marfă, în fruntea listei de datornici pe care ANAF a trimis-o Poliţiei. Are datorii de aproape 22 de milioane de lei

CFR Marfă se află pe lista de datornici pe care ANAF a trimis-o Inspectoratului General al Poliţiei Române. Compania de stat are datorii de apoape 22 de milioane de lei.
Filip Stan
13 sept. 2022, 14:43
CFR Marfă, în fruntea listei de datornici pe care ANAF a trimis-o Poliţiei. Are datorii de aproape 22 de milioane de lei

CFR Marfă, în fruntea listei de datornici pe care ANAF a trimis-o Poliţiei. Compania de stat are restanţe la plata contribuţiilor la pensie şi sănătate pentru salariaţi.

CFR Marfă, datorii de aproape 22 de milioane de lei la ANAF

Citeşte şi ANAF, pe urmele celor care nu își declară veniturile. Cum vrea să prindă pe cei care fac comerț online

Şeful ANAF anunţă că a transmis Poliţiei informaţii despre toate firmele cu datorii la stat, indiferent de suma pe care acestea o datorează. Astfel, aproximativ 53.000 de companii riscă să se aleagă cu dosare penale. Printre acestea se află şi CFR Marfă.

Firma de stat a strâns datorii de aproape 22 de milioane de lei, potrivit profit.ro. 

De asemenea, pe lista firmelor cu datorii către stat trimisă de ANAF celor de la Poliţia Română se află 4.000 de companii care au datorii mai mici de 100 de lei. Şi acestea riscă să fie cercetate penal, la fel ca firmele care au datorii uriaşe.

Lucian Heiuş, preşedintele ANAF, a explicat că a analizat introducerea unui plafon minim, dar, neavând bază legală, a renunţat la idee şi a transmis Poliţiei informaţii despre toate firmele cu datorii, indiferent de sumă. Astfel, chiar şi firmele care datorează statului sume mici de bani vor fi cercetate penal.

„Am analizat posibilitatea unui plafon minim, dar, neavând bază legală, am decis să dăm drumul la tot către IGPR, iar ei vor alege cum vor proceda în continuare. Cred ca vor începe cu sumele cele mai mari, aşa ar fi logic. Dacă ar începe cu sumele mari, pe noi ne-ar ajuta. De exemplu, dacă ar începe să lucreze dosarele celor mai mari 50 de datornici din fiecare judeţ, ar fi un real ajutor pentru ANAF”, a explicat şeful ANAF, potrivit sursei citate.

Conform datelor analizate de ANAF, la finele lunii iulie, 52.976 contribuabili activi înregistrau 372,93 milioane lei obligaţii fiscale neachitate reprezentând impozite şi/sau contribuţii sociale cu reţinere la sursă (restanţe mai mari de 60 de zile), a căror scadenţă/termen de plată s-a împlinit după data de 1 martie 2022 (conform prevederilor art.6¹ alin. (1) din  Legea 241/2005 pentru prevenirea şi  combaterea evaziunii fiscale).

Citeşte şi Șerban Pop, vicepreședinte ANAF, condamnat la 13 ani de pușcărie. A primit o mită de 2,5 milioane de euro

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Uluitor! Câte kilograme a slăbit Florin Prunea și cum arată după experiența de la Desafio, care începe în curând pe Pro TV: „Mi-a fost frică. Am fost evacuați”. Foto
Capital.ro
Ghid ANAF pentru impozitarea veniturilor din arendă în 2025. Ce obligații fiscale au proprietarii de teren agricol
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online