Vosganian: Traian Băsescu este un om cu sufletul chinuit VIDEO

Traian Băsescu e un om cu suflet chinuit şi vrea ca toată lumea să ştie asta despre el, a declarat ministrul Economiei. Varujan Vosganian a mai spus că, în acest moment, nu se pune problema suspendării preşedintelui, dacă acesta respectă înţelegerea cu premierul.
Iulian Tudor
04 mart. 2013, 06:48
Vosganian: Traian Băsescu este un om cu sufletul chinuit VIDEO

„Traian Băsescu este un om cu suflet chinuit care simte nevoia ca toată lumea să afle asta”, a spus Vosganian la România TV pe un ton ironic.

Varujan Vosganian a mai spus că USL nu poate invoca deocamdată necesitatea unei a treia suspendări cât ă vreme preşedintele este precaut în ce priveşte relaţia cu primul-ministru.

„Băsescu a avut o discuţie cu Crin Antonescu şi Victor Ponta. S-a înţeles numai cu Victor Ponta şi până acum a respectat termenii înţelegerii. E foarte precaut să nu mai calce peste linie, ca la şotron, şi cât timp va fi precaut, va fi greu pentru noi să invocăm procedura suspendării”, a spus liberalul.

Vicepreşedintele PNL, Varujan Vosganian, a declarat pe 21 octombrie, că USL va demara  din nou procedura de suspendare a lui Traian Băsescu dacă şeful statului nu-l va nominaliza pe Victor Ponta pentru postul de premier, în condiţiile în care Uniunea va câştiga cu peste 51% alegerile parlamentare din 9 decembrie.

„După opinia mea, Traian Băsescu îl va nominaliza premier pe Victor Ponta. În clipa în care nu o va face, va pierde şi susţinerea pe care o are în străinătate”, a spus Vosganian.

Liderul PNL a explicat că „suspendarea lui Băsescu nu intră în priorităţile” USL în acest moment, prioritatea Uniunii fiind câştigarea alegerilor parlamentare.

„Dacă după aceea, preşedintele face tertipuri, adică numeşte pe altcineva de la PSD ca să bage zâzanie în PSD sau numeşte pe cineva din PNL ca să sugereze o posibilă alianţă cu PD, atunci nu mai avem de ales şi o luăm de la început”, a avertizat Vosganian.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj