Cupa Mondială din Qatar. Fără surprize în grupa A: Ţările de Jos şi Senegal merg în optimi

Selecţionata Senegalului s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Ecuadorului cu scorul de 2-1 (1-0), marţi, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în ultimul lor meci din Grupa A.
Filip Stan
29 nov. 2022, 19:52
Cupa Mondială din Qatar. Fără surprize în grupa A: Ţările de Jos şi Senegal merg în optimi

Echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins marţi Qatar cu scorul de 2-0 şi s-a calificat în optimile Cupei Mondiale de pe prima poziţie a Grupei A, cu 7 puncte. Qatar devine astfel singura ţară din istorie care nu reuşeşte să ia niciun punct la o ediţie a Cupei Mondiale pe care o găzduieşte.

Şi echipa naţională a Senegalului s-a calificat în optimi, după victoria înregistrată marţi în meciul cu echipa din Ecuador. Ismaila Sarr, din penalti, în minutul 44, şi Koulibaly, în minutul 70, au fost marcatorii echipei africane. Pentru Ecuador a înscris Moises Caicedo, în minutul 67.

Senegal a ocupat locul secund în Grupa A, cu 6 puncte.

Ecuador a fost a treia în clasament, cu 4 puncte, iar Qatar a încheiat turneul pe ultimul loc, fără nici un punct câştigat.

Citeşte şi: Gigi Becali a numit un nou antrenor la FCSB. Surpriză de proporţii: „Va fi ajutat de Mihai Pintilii”

Ţările de Jos vor juca în optimi cu ocupanta locului al doilea din grupa B, iar Senegalul cu câştigătoarea aceleiaşi grupe, ale cărei meciuri se dispută marţi, simultan, de la ora 21.

Clasamentul Grupei B: 

1. Anglia – 4p

2. Iran – 3p

3. SUA – 2p

4. Ţara Galilor – 1p

Citeşte şi: Iran vs. SUA, meciul cu cea mai puternică încărcătură politică de la Mondialul din Qatar. Istoricul conflictelor dintre cele două state

DailyBusiness
Cum arată interiorul casei construite de Adela Popescu și Radu Vâlcan la țară. Actrița, încântată de rezultat
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum a ajuns în faliment afacerea senatorului exclus de Diana Șoșoacă, pe care aceasta l-a numit „scursură trădătoare”. Dorin Petrea a împrumutat firma cu sume uriașe
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță a țării. Ne-a părăsit mult prea devreme. Odihnește-te în pace!
Playtech.ro
Accident cumplit pe Valea Oltului: 7 persoane implicate, un copil de 3 ani a murit, iar 6 au ajuns la spital
Adevarul
Migrația, noul pariu electoral al AUR, după modelul partidelor suveraniste din Vest
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Protest național pe 8 septembrie! Sindicaliștii din educație cer boicotarea noului an școlar
Cancan.ro
De nerecunoscut! Cum arată Kate Middleton după tratamentul oncologic
iamsport.ro
Mircea Lucescu a răbufnit: ”Piața e invadată de produse străine, noi ce mai avem?”
MediaFlux
Bulgaria ia fața României! Gigantul european Rheinmetall va produce proiectile și praf de pușcă de 1 miliard de euro în țara vecină
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Trecem mai devreme la ora de iarnă în 2025. Data la care se dă ceasul înapoi