Preşedintele Bulgariei a prezentat Guvernul de experţi condus de premierul Marin Raikov

Rosen Plevneviev a prezentat Guvernul interimar de specialişti condus de ambasadorul Bulgariei la Paris, Marin Raikov, care va asigura conducerea ţării până la alegerile legislative anticipate din data de 12 mai, după demisia Guvernului condus de Boiko Borisov în urma violentelor proteste de stradă.
Sânziana Stancu
12 mart. 2013, 16:34
Preşedintele Bulgariei a prezentat Guvernul de experţi condus de premierul Marin Raikov

Actualul ambasador al Bulgariei la Paris, Marin Raikov, a fost numit de preşedintele bulgar Rosen Plevneliev la conducerea unui Guvern de experţi care va conduce ţara până la alegerile legislative anticipate din 12 mai.

Noul Guvern care va asigura interimatul până la alegerile legislative anticipate din luna mai este format dintr-un grup de specialişti, aşa cum i-a prezentat Plevneviev, în frunte cu premierul interimar care va îndeplini şi funcţia de Ministru de Externe, potrivit  site-ului agenţiei bulgare de presă Focus.

Pe lista guvernanţilor interimari figurează în fruntea principalelor ministere,  Ecaterina Zaharieva – viceprim-ministru şi ministru al Dezvoltării Regionale, Deiana Kostadinova – vicepremier şi ministru al Muncii şi Politicilor Sociale,  Iliana Ţanova – vicepremier însărcinat cu Managementul Fondurilor Europene, Dragomir Iordanov, ministrul Justiţiei, Petia Parvanova, ministrul de Interne, Todor Tagarev – ministrul Apărării, Ivan Stankov – ministrul Agriculturii, Kalin Hristov – ministrul de Finanţe şi Nicolai Petrov – ministrul Sănătăţii.

Acest Guvern interimar numit de preşedintele ţării are toate drepturile şi puterile oferite de Constituţie şi alte legi pentru a funcţiona, însă are şi restricţii de autoritate, deoarece nu poate întreprinde iniţiative şi acţiuni ce necesită aprobarea Parlamentului.

De asemenea, un Guvern interimar nu poate amenda legea Bugetului Naţional şi nici politicile fiscale, iar dacă nu are aprobarea Parlamentului, guvernul interimar nu poate să ia nici împrumuturi de stat şi nici trimite trupe bulgare în străinătate sau să aprobe staţionarea trupelor străine pe teritoriul bulgar. De asemenea, Guvernul interimar nu va semna acorduri internaţionale.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Soluția prin care România ar deveni o adevărată forță în fotbalul mondial. Pașii simpli care ar duce performanțe uriașe, planul lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Timiș! Un bărbat a ajuns de urgență la spital, după impactul dintre un autoturism și un autotren
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?