Asoc. Chinologică: Soluţia pentru câinii maidanezi este un sistem naţional de refugii şi de adopţii

Asociaţia Chinologică Română a declarat, în cadrul lansării Euro Dog Show 2012, cel mai mare eveniment din ţară, din ultimii 50 de ani, cu participare internaţională, că nu este de acord nici cu legea eutanasierii, adoptată de Camera Deputaţilor, nici cu soluţia propusă de asociaţiile de protecţia animalelor, sterilizarea câinilor şi întoarcerea lor pe străzi.
Cristina Dinu
14 dec. 2011, 12:42
Asoc. Chinologică: Soluţia pentru câinii maidanezi este un sistem naţional de refugii şi de adopţii

Sterilizarea câinilor şi întoarcerea lor pe străzi nu este soluţia potrivită. Soluţia este să se organizeze un sistem naţional, cu finanţare guvernamentală, care să ducă câinii în refugii şi care să se ocupe de campaniile de adopţii„, a declarat Petru Muntean, vicepreşedintele Asociaţiei Chinologice Române.

Asociaţia va organiza în 2012 Expoziţia Europeană Chinologic, Euro Dog Show 2012, cel mai mare eveniment internaţional din ţara noastră, din ultima jumătate se secol, la care vor participa peste 10.000 de câini de rasă.

Deşi Asociaţia Chinologică Română se ocupă strict de câinii de rasă, reprezentanţii săi au decis să se implice şi în problema câinilor comunitari, intens dezbătută în ultima perioadă. Astfel, AChR va ajuta organizaţiile pentru protecţia animalelor, organizând standuri special pentru ele, în cadrul expoziţiilor sale, unde va realiza şi strângeri de fonduri pentru căţeii din adăposturi. Căţeii fără stăpân vor avea şi ocazie să impresioneze publicul în cadrul concursului de agilitate sau al celui de dans canin.

„Este nevoie de multă educaţie. Suntem în Europa secolului 21 (….) însă mai multe cazuri care au avut loc la noi în ţară ne-au arătat că noi nu ne regăsim în acest secol”, a precizat preşedintele Asociaţiei Chinologice, Cristian Ştefănescu, făcând referire la măcelul în masă al câinilor dintr-un adăpost din Botoşani, printre alte cazuri.

Dacă oamenii ar fi educaţi şi li s-ar explica comportamentul câinilor, ar înţelege (…) Educaţia nu costă, dar face mult„, a mai spus Ştefănescu.

„Câinii fără stăpân sunt la fel de utili şi aduc aceeaşi satisfacţie precum cei de rasă”, a subliniat Petru Muntean, care îi sfătuieşte pe oameni să meargă să adopte câini comunitari.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Biserica-minune a lui Gigi Becali e aproape gata! Când va avea loc sfinţirea: “O să fie mii de oameni!”
Capital.ro
Permis auto suspendat. Șoferii care îl pot recupera înainte de termen. Nu e suficient să promovezi testul
Playtech.ro
Mai multe destinații turistice din Europa au interzis șlapii în anumite zone. Turiștii riscă amenzi de până la 2.500 de euro
Adevarul
Un fost pușcaș marin din SUA care a luptat în Ucraina lansează un avertisment pentru NATO: „O companie ucraineană ar învinge una americană”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu și-a văzut moartea cu ochii: ”A sărit peste masă să îl înjunghie! Am urlat: «Hai să-l scoatem de aici că murim toți»”
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți