Zile libere 2023. Şase minivacanţe de patru zile, prima chiar în luna ianuarie!

Codul Muncii prevede 16 zile considerate sărbători legale, în care nu se lucrează, însă în 2023, 12 dintre acestea pică în timpul săptămânii.
Alina Costache
01 ian. 2023, 09:53
Zile libere 2023. Şase minivacanţe de patru zile, prima chiar în luna ianuarie!

Zile libere 2023 pentru angajaţii din sectorul public.- Şase minivacanţe de patru zile, prima de 24 ianuarie, când se sărbătoreşte Ziua Unirii Principatelor Române. Codul Muncii prevede 16 zile considerate sărbători legale, în care nu se lucrează, însă în 2023 12 dintre acestea pică în timpul săptămânii, deci sunt în mod real libere, celelalte fiind în zilele de sâmbătă sau duminică, zile considerate oricum libere. Celor 12 zile li se adaugă aşte trei zile libere, punte, decise de Guvern. Prin urmare, angajaţii din sectorul public vor avea în 2023 mai multe ”minivacanţe” de patru zile, când zilele libere sunt precedate sau urmate de zile de weekend: de 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor, de 1 iunie – Ziua Copilului, de 15 august – Adormirea Maicii Domnului. De asemenea, tot minivacanţe vor fi şi de Paşte, de Ziua Naţională şi de Crăciun.

Zile libere 2023. Trei zile de vacanţă în plus pentru elevi şi profesori, se face punte pentru minivacanţe!
Zile libere 2023. Conform Codului Muncii, zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:

– 1 si 2 ianuarie – 2 ianuarie pică luni, în 2023

– 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române – marţi
– Vinerea Mare, ultima zi de vineri înaintea Paştelui – 14 aprilie

– prima şi a doua zi de Paşti – anul acesta, 16,17 aprilie pentru Paştele Ortodox  -17 aprilie pică luni
– 1 mai – luni
– 1 iunie – joi
– prima şi a doua zi de Rusalii, care în 2023 pică în 4 şi 5 iunie – 5 iunie pică într-o zi de luni în 2023
– Adormirea Maicii Domnului – 15 august – marţi
– 30 noiembrie – Sfantul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României; – joi
– 1 decembrie; – vineri
– prima şi a doua zi de Crăciun – luni şi marţi

Guvernul a decis în ultima şedinţă din 2022 ca zilele de 23 ianuarie, 2 iunie şi 14 august 2023 să fie zile libere pentru salariaţii din sectorul public. Pentru recuperarea acestor zile, instituţiile şi autorităţile publice îşi vor prelungi corespunzător timpul de lucru până la data de 28 februarie, 30 iunie, respectiv 31 august 2023, a mai stabilit Executivul.

ZILE LIBERE 2023. Două minivacanţe în ianuarie. Când se recuperează liberele date în plus de Bobotează, Sfântul Ion şi Mica Unire

Zilele de 2 ianuarie, 24 ianuarie, 14 şi 17 aprilie, 1 mai, 1 iunie, 5 iunie, 15 august, 30 noiembrie, 1 decembrie, 25, 26 decembrie pică în cursul săptămânii şi lise vor adăuga şi cele trei zile punte decise de Guvern, care sunt tot în timpul săptămânii.

Astfel, rezultă următoarele minivacanţe în care două zile lucrătoare sunt libere si sunt precedate, urmate sau intercalate de zile de weekend – de Ziua Unirii Principatelor – 24 ianuarie, de Paşte, de 1 iunie, de Adormirea Maicii Domnului – 15 august, de Ziua Naţională şi de Crăciun.

Minivacanţe în care o zi liberă aste ataşată weekendului vor fi de 1 mai şi de Rusalii.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
I-a luat trofeul fiicei lui Andrei Nicolescu la Vocea României și merge la FCSB – Fenerbahce! Nepoata lui Dorin Goian este o mare fană a campioanei
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Percheziţii la locuinţa din Ilfov a Rodicăi Stănoiu, la fix o săptămână de la exhumarea cadavrului acesteia (Surse)
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend