Egoiștii

Ceea ce m-a intrigat pe mine in mesajul de sâmbătă seara al lui Trasian Băsescu a fost data scrisă mare în colțul din dreapta jos a imaginii, ca și cum nu ți-ai fi dat seama că Traian Băsescu vorbește după Convenția PDL.  Părea că mesajul a fost înregistrat cu câteva zile înainte, iar data a fost pusă doar ca membrii echipei președintelui să nu-l încurce cu alte fișiere.
Cătălin Striblea
24 mart. 2013, 09:44

Glumesc, desigur, dar totuși nu mă pot abține să spun că atitudinea lui Traian Băsescu este fix cea la care te-ai fi așteptat.

În fața primei înfrângeri electorale din cariera - fie ea și prin interpus(ă) -  președintele arată că nu se dă bătut niciodată, că nu admite să piardă și că va face orice ca situația să se răstoarne în favoarea lui. A încercat toate șmecheriile posibile, chiar și în timpul convenției,  până la a-și face de râs unul din proprii consilieri, Sebastian Lăzăroiu.

Traian Băsescu va continua la fel și de acum înainte, nimeni și nimic neputând să-l mai schimbe. Este evident că, din perspectiva sa, doar planurile și ideile sale conteaza, fără a ține cont de ceilalți. Nu știu câte voturi de blam ar mai trebui să primească președintele ca să iasă la pensie, știu însă că pe el nu-l interesează.

Anunțul său legat de viitoarea sa activitate – construcția dreptei – este și o chestiune de putere. Fără instrumente de guvernare din 2014, singura jucărie a lui Traian Băsescu va fi să bage bețe în dreapta PDL-ului. Multă lume îl va urma: facțiunea Elenei Udrea, cea a reformiștilor Monicăi Macovei – iepure șchiop pentru doamna Udrea și, probabil, și alții din aceeași zonă.

Altminteri, următorul an va fi o cursă între PDL-ul lui Blaga și dreapta lui Traian Băsescu. Bătălia se va da om cu om, pentru fiecare parlamentar PDL, dar și pentru fiecare personaj afiliat dreptei. Vorbesc aici de MRU, de Mihai Neamțu sau Aurelian Pavelescu. Nu e un concurs de carismă: Vasile Blaga nu are, iar președintele și-o pierde.  Va câștiga cel care are de oferit ceva mai mult, iar lucrul de nerefuzat în politică este guveranarea.Cine le va oferi acestor oameni guvernarea, va fi salvatorul dreptei din România.

Oricât de surprinzător vi s-ar părea, salvatorul acestei drepte ar putea fi nimeni altul decât Crin Antonescu. El este singurul în măsură să ofere guvernarea întregii drepte, cu excepția lui Traian Băsescu. Crin Antonescu a început de mai multă vreme să tragă alături de sine din fruntașii PDL și va ține porțile deschise și în perioada următoare.  E foarte posibil ca, odată cu erodarea guvernării, domnul Antonescu să pregătească ruperea USL, într-un moment propice candidaturii sale prezidențiale. Situat în pole-position, Crin Antonescu ar putea atrage de partea sa și a PNL-ului majoritatea dreptei românești.  Ar obține astfel o recalibrare a scenei politice în are ar deveni vioara întâi, dar l-ar învinge definitiv și pe Traian Băsescu, pe care cred că-l urăște.

P.S. Înțeleg că domnul Papahagi spune pe FB că „fără noi nu se poate”. Declarația mi se pare de o prostie fără seamăn. Domnul Papahagi n-a ajuns încă la putere să-i vedem adevăratul caracter, după cum se spune, dar eu sunt îngrozit de această lipsă de modestie. O sa fie surprinsă domnia sa câte se pot face în absența-i. Mi-e teamă însă de momentul în care un om cu asemenea gândire va ajunge la putere, ceea ce, din perspectivă istorică, se va întâmpla mai devreme sau mai târziu.

 

 

Glumesc, desigur, dar totuși nu mă pot abține să spun că atitudinea lui Traian Băsescu este fix cea la care te-ai fi așteptat.

În fața primei înfrângeri electorale din cariera – fie ea și prin interpus(ă) –  președintele arată că nu se dă bătut niciodată, că nu admite să piardă și că va face orice ca situația să se răstoarne în favoarea lui. A încercat toate șmecheriile posibile, chiar și în timpul convenției,  până la a-și face de râs unul din proprii consilieri, Sebastian Lăzăroiu.

Traian Băsescu va continua la fel și de acum înainte, nimeni și nimic neputând să-l mai schimbe. Este evident că, din perspectiva sa, doar planurile și ideile sale conteaza, fără a ține cont de ceilalți. Nu știu câte voturi de blam ar mai trebui să primească președintele ca să iasă la pensie, știu însă că pe el nu-l interesează.

Anunțul său legat de viitoarea sa activitate – construcția dreptei – este și o chestiune de putere. Fără instrumente de guvernare din 2014, singura jucărie a lui Traian Băsescu va fi să bage bețe în dreapta PDL-ului. Multă lume îl va urma: facțiunea Elenei Udrea, cea a reformiștilor Monicăi Macovei – iepure șchiop pentru doamna Udrea și, probabil, și alții din aceeași zonă.

Altminteri, următorul an va fi o cursă între PDL-ul lui Blaga și dreapta lui Traian Băsescu. Bătălia se va da om cu om, pentru fiecare parlamentar PDL, dar și pentru fiecare personaj afiliat dreptei. Vorbesc aici de MRU, de Mihai Neamțu sau Aurelian Pavelescu. Nu e un concurs de carismă: Vasile Blaga nu are, iar președintele și-o pierde.  Va câștiga cel care are de oferit ceva mai mult, iar lucrul de nerefuzat în politică este guveranarea.Cine le va oferi acestor oameni guvernarea, va fi salvatorul dreptei din România.

Oricât de surprinzător vi s-ar părea, salvatorul acestei drepte ar putea fi nimeni altul decât Crin Antonescu. El este singurul în măsură să ofere guvernarea întregii drepte, cu excepția lui Traian Băsescu. Crin Antonescu a început de mai multă vreme să tragă alături de sine din fruntașii PDL și va ține porțile deschise și în perioada următoare.  E foarte posibil ca, odată cu erodarea guvernării, domnul Antonescu să pregătească ruperea USL, într-un moment propice candidaturii sale prezidențiale. Situat în pole-position, Crin Antonescu ar putea atrage de partea sa și a PNL-ului majoritatea dreptei românești.  Ar obține astfel o recalibrare a scenei politice în are ar deveni vioara întâi, dar l-ar învinge definitiv și pe Traian Băsescu, pe care cred că-l urăște.

P.S. Înțeleg că domnul Papahagi spune pe FB că „fără noi nu se poate”. Declarația mi se pare de o prostie fără seamăn. Domnul Papahagi n-a ajuns încă la putere să-i vedem adevăratul caracter, după cum se spune, dar eu sunt îngrozit de această lipsă de modestie. O sa fie surprinsă domnia sa câte se pot face în absența-i. Mi-e teamă însă de momentul în care un om cu asemenea gândire va ajunge la putere, ceea ce, din perspectivă istorică, se va întâmpla mai devreme sau mai târziu.

 

 

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Decizie-șoc la FCSB: nu pleacă în cantonamentul din Olanda! Exclusiv
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Tot ce trebuie să știe românii de la 1 iulie 2026 despre salariul minim, amenzi si regulile pentru asigurarea medicală. Tabel explicativ
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?