Blaga, despre a treia suspendare a lui Băsescu: Copilării. Niciodată nu vom sprijini acest demers

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat că partidul său nu va susţine un eventual demers de suspendare a preşedintelui Traian Băsescu, chiar şi în contextul în care şeful statului şi-a anunţat despărţirea de democrat-liberali. Blaga susţine că doar enunţarea unei asemenea intenţii face rău României.
Filip Stan
24 mart. 2013, 15:27
Blaga, despre a treia suspendare a lui Băsescu: Copilării. Niciodată nu vom sprijini acest demers

Întrebat cum vede declaraţiile lui Radu Stroe (PNL) şi Viorel Hrebenciuc (PSD) privind oportunitatea unei a treia suspendări din funcţie a lui Traian Băsescu, Blaga a răspuns: „Copilării. Doar enunţarea unei intenţii face mult rău României. Pe de altă parte, există un pact între preşedinte şi primul-ministru.”

Deşi Băsescu a anunţat public despărţirea de către PDL, conducerea democrat-liberalilor nu intenţionează să sprijine o a treia suspendare. „Noi niciodată nu o să sprijinim un astfel de demers al lor”, a mai spus Vasile Blaga.

Reacţia lui Vasile Blaga survine ca urmare a unor declaraţii ale lui Stroe şi Hrebenciuc care cred că se impune o nouă suspendare. Ministrul de Interne, Radu Stroe, susţine că este inadmisibil ce a făcut preşedintele Traian Băsescu sâmbătă, legat de Convenţia PDL, el adăugând: „Trebuie să ne gândim din nou la suspendare”.

„Este inadmisibil ce a făcut Băsescu”, a spus vicepreşedintele PNL Radu Stroe, referindu-se la implicarea lui Băsescu în Convenţia PDL. „Trebuie să ne gândim din nou la suspendare”, a adăugat el, potrivit Mediafax.

La rândul său, într-o declaraţie acordată pentru „Gândul”, Viorel Hrebenciuc crede Băsescu a încălcat Constituţia şi că se va ajunge la o nouă suspendare.

„La cum arată lucrurile acum, cred că vom ajunge la suspendare până la urmă. Se merge spre suspendare”, a declarat Viorel Hrebenciuc, care a precizat că nu este luată o decizie până în acest moment. Social-democratul a spus că Băsescu a încălcat Constituţia, dar trebuie să se stabilească dacă a fost o „încălcare gravă” a legii fundamentale.

De asemenea, Hrebenciuc a atenţionat asupra climatului internaţional, precizând că vor trebui informate cancelariile internaţionale despre acest demers.

„Toată problema este dacă a fost o abatere gravă sau nu de la Constituţie, cred că aici se va învârti discuţia în perioada următoare: dacă a fost o abatere gravă, abatere este fără nicio discuţie. A fost abatere de la Constituţie, dacă citim Constituţia, preşedintele este filmat, iar postarea este pusă pe propriul profil de Facebook, nu mai avem ce discuta. A demonstrat ceea ce ştiam cu toţii, implicarea sa în viaţa unui partid politic. În toată conjunctura internaţională, văd nuanţată abaterea preşedintelui. Ar fi spre o abatere gravă, dar trebuie să ţinem cont de ceea ce se întâmplă în Europa, toată această problemă cu criza economică”, a spus Viorel Hrebenciuc.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
FIFA pregătește în secret un spectacol de închidere istoric pentru finala Campionatului Mondial 2026
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Greșeala care îi lasă pe turiști fără bani în vacanță. De ce nu este indicat să scoți cash de la anumite bancomate din străinătate 20 iunie 2026
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?