Cutremurele din Turcia şi Siria. Un nou bilanţ tragic, peste 37.000 de persoane au decedat

În total, peste 37.000 de persoane au murit, mult mai mult decât estimarea iniţială a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, care a fost de 20.000 de decese.
Filip Stan
13 feb. 2023, 12:11
Cutremurele din Turcia şi Siria. Un nou bilanţ tragic, peste 37.000 de persoane au decedat

UPDATE. Bilanţul victimelor din Turcia şi Siria în urma cutremurului catastrofal de luni a ajuns la cel puţin 37.357 morţi în ambele ţări, dar faza operaţiunilor de căutare şi salvare ar urma să „se apropie de sfârşit”, la o săptămână de la producerea seismului devastator, în ciuda faptului că încă mai există cazuri miraculoare de găsire a supraviţuitorilor.

Bilanţul victimelor din Turcia a ajuns la 31.643 de morţi, a anunţat luni Centrul turc de coordonare a situaţiilor de urgenţă SAKOM, citat de CNN, în timp ce bilanţul confirmat al morţilor în Siria este de 5.714 persoane. Acest număr include peste 4.300 de morţi în zonele din nord-vestul Siriei aflate sub controlul opoziţiei şi 1.414 decese în părţile din Siria controlate de guvern.

Cutremurele din Turcia şi Siria. Peste 35.000 de persoane au murit în Turcia şi Siria în urma cutremurelor de săptămâna trecută, potrivit bilanţului actualizat de autorităţi.

Aproximativ 2.000 de decese au fost raportate de către autoritatea de gestionare a dezastrelor din Turcia luni dimineaţa, ceea ce înseamnă că 31.643 de persoane şi-au pierdut viaţa.

Bebeluș de 7 luni, scos în viață de sub dărâmături în Turcia după 128 de ore de la cutremur

În Siria, 3.553 de persoane au fost raportate ca fiind decedate. 2.166 sunt în regiunile controlate de rebeli şi 1.387 în zonele controlate de guvern, potrivit Căştilor Albe şi a presei de stat preluate de Sky News.

În total, 35.196 de persoane au murit, mult mai mult decât estimarea iniţială a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, care a fost de 20.000 de decese.

Cutremurele din Turcia şi Siria. Un cineast sirian anunţă că a pierdut 13 membri ai familiei

Fadi Al-Halabi, director de imagine al documentarului The White Helmets, câştigător al unui premiu Oscar, dar şi al documentarului “Last Men in Aleppo”, a anunţat că a pierdut 13 membri ai familiei diin cauza cutremurului devastator de la începutul săptămânii trecute, relatează cnn.com.

“Familia mea nu mai este. Dumnezeule, familia mea a murit, susţinerea şi puterea mea au muriti. 13 suflete s-au dus către ceruri”, a notat Al-Halabi pe Facebook.

Câine-erou în Turcia. Proteo a murit după ce a salvat doi oameni de sub dărâmături VIDEO

Al-Halabi este cofondator al Aleppo Mediia Center, în 2012, alături de alţii jurnalişti sirieni. El a fost implicat în realizarea scurt-metrajului “The White Helmets”, în 2016, câştigător al unui premiu Oscar în 2017.

În 2017, a făcut parte şi din echipa care a făcut documentarul “Last Men în Aleppo”, nominalizat la premiile Oscar.

Cutremurele devastatoare din Turcia şi Siria, de săptămâna trecută, s-au soldat cu peste 34.000 de morţi.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Copiii dispăruți ai României. Un mare mister de nerezolvat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
NASA avertizează că Pământul va rămâne fără oxigen. Estimările recente prezic colapsul...
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Europa se implică în război! Decizia care dă fiori în toată lumea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!