Primarul din Râmnicu-Vâlcea a confirmat că vineri vor fi achitate restanţele salariale la Oltchim

Primarul municipiului Râmnicu Vâlcea, Emilian Frâncu, a declarat că Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a confirmat că vineri vor fi achitate restanţele salariale la Oltchim.
Iulian Tudor
28 mart. 2013, 08:51
Primarul din Râmnicu-Vâlcea a confirmat că vineri vor fi achitate restanţele salariale la Oltchim

Am confirmarea domnului Vosganian, este o veste bună sper pentru toţi salariaţii, s-au găsit resurse financiare pentru a se achita restanţele salariale la Oltchim„, a declarat Emilian Frâncu.

Actualul administrator al Oltchim a cerut, într-o convorbire telefonică, Ministerului Economiei să ia de urgenţă toate măsurile ca până vineri să fie plătite toate restanţele salariale, au declarat joi, pentru Agerpres, surse din interiorul combinatului vâlcean.

Solicitarea telefonică a fost făcută la negocierile care se desfăşoară între liderii de sindicat şi conducerea combinatului.

Din telefoanele date ministrului actualul administrator special al combinatului a cerut de urgenţă toate măsurile ca până mâine să fie achitate restanţele salariale ale angajaţilor combinatului„, au declarat sursele citate.

Peste 1.000 de salariaţi ai Combinatului Chimic Oltchim s-au strâns, joi dimineaţă, într-un miting de amploare în curtea instituţiei, protestând faţă de restanţele salariale din luna decembrie şi lipsa perspectivelor cu privire la viitorul celui mai mare agent economic din judeţul Vâlcea.

Protestatarii sunt atât angajaţi ai combinatului de la Vâlcea, cât şi ai combinatului Petrochimie de la Piteşti.

Miercuri dimineaţă salariaţii de la Oltchim au blocat timp de două ore DN64 Râmnicu Vâlcea – Slatina.

Combinatul vâlcean Oltchim este cea mai mare unitate economică din judeţ având peste 3.000 de angajaţi. De nouă luni traversează cea mai gravă criză economică, a fost închis în vara anului 2012, a trecut printr-o tentativă de privatizare nereuşită, a fost repornit la 5% capacitate în octombrie, iar de la sfârşitul lunii ianuarie 2013 se află în procedură de insolvenţă.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
România conspirațiilor. Cum s-a transformat explozia din Rahova într-o armă de manipulare: „A apărut o sectă, Secta turului II”
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Ana Monteanu a fost găsită moartă în locuința unde lucra ca badantă. 2 copii au rămas acum orfani de mamă 😢
iamsport.ro
Omul implicat într-un dosar de fraudare a clubului CFR Cluj a semnat cu echipa lui Ioan Varga: ”Se întoarce în timp!”
MediaFlux
Decizie privind ratele românilor. BNR a anunțat ce se întâmplă cu dobânda cheie
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi