Armata ucraineană susţine că Rusia nu are forţa militară necesară pentru deschiderea unui nou front în Transnistria

Pătrunderea trupelor rusești în Transnistria este imposibilă, deoarece ocupanții ar trebui să traverseze spațiul aerian al NATO sau al Ucrainei, a declarat Natalia Humeniuk, șefa Centrului Comun de Presă de Coordonare a Forțelor de Apărare din Sud.
Filip Stan
02 mart. 2023, 09:33
Armata ucraineană susţine că Rusia nu are forţa militară necesară pentru deschiderea unui nou front în Transnistria

Humeniuk a precizat că forțele rusești, care în prezent sunt concentrate în partea ocupată a Republicii Moldova, probabil că „urmăresc cu profundă surprindere rapoartele despre puterea lor” răspândite de propaganda rusă.

Humeniuk a mai precizat că forțele ucrainene sunt concentrate de-a lungul liniei de frontieră și sunt pregătite să dea un răspuns puternic în cazul unor încercări de pătrundere, dacă trupele rusești sunt încă disperate.

„Din punct de vedere militar, putem lua în considerare amenințările din aceste direcții (transnistreană și belarusă – UNIAN), dar cât de reale sunt ele? Acestea sunt mai degrabă amenințări ipotetice, ceea ce înseamnă că sunt probabile într-un anumit set de circumstanțe, dar este puțin probabil să se materializeze. Pentru că, pentru a deschide frontul, trebuie să existe un sprijin suplimentar, dar nu avem de unde să-l obținem”, a adăugat Humeniuk.

Citeşte şi: Cum vrea liderul nord-coreean Kim Jong Un să rezolve criza alimentară din ţara sa. ONU avertizează asupra pericolului de foamete

Potrivit lui Humeniuk, Ucraina a întărit controlul frontierelor în regiune ca măsură de precauţie.

„Forţele noastre de apărare staţionate în zona de frontieră sunt echipate pentru a face faţă oricăror potenţiale ameninţări care ar putea apărea şi sunt pregătite să răspundă în consecinţă. Deocamdată, ameninţările nu sunt considerate critice”, a declarat Humeniuk.

La data de 23 februarie, Rusia a acuzat Ucraina că plănuieşte o provocare împotriva Transnistriei cu soldaţi din batalionul Azov.

Autorităţile de la Chişinău au negat rapid afirmaţia. Într-un comunicat, guvernul a îndemnat populaţia să „îşi păstreze calmul şi să obţină informaţii din surse oficiale şi verificate din cadrul Republicii Moldova”.

Citeşte şi: Atacul dronelor. Rusia susţine că a respins un asediu aerian de proporţii

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Surpriză uriașă! Pe ce loc e Messi în topul FIFA al celor mai buni jucători de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Mașinile parcate ilegal vor fi ridicate în centrul Capitalei. Ce tarife vor plăti șoferii pentru a le recupera
Playtech.ro
Cât va ajunge Euro până la finalul lui 2026. Previziunile economiștilor pentru curs, inflație și prețuri
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Tribunalul București a demontat, pas cu pas, planul Primăriei S1 de a executa Romprest. Motivarea hotărârii instanței: Abuz de drept cu privire la cererile de intervenție în cascadă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?