Bulevardul Berzei-Uranus s-a lovit de gardul Parlamentului. Oprescu: Trebuie lege specială

Lucrările la Bulevardul Berzei-Uranus trenează de ani de zile, iar primarul general Sorin Oprescu spune că nu credea să aibă probleme "din cinci în cinci metri" cu acest proiect. Ultimul impediment în calea construirii bulevardului este gardul Palatului Parlamentului, care are nevoie de numeroase avize şi de o lege specială pentru a fi dărâmat. Totuşi, edilul şef al Capitalei speră ca lucrările la bulevard să se încheie în luna septembrie.
Iulian Tudor
31 mart. 2013, 10:00
Bulevardul Berzei-Uranus s-a lovit de gardul Parlamentului. Oprescu: Trebuie lege specială

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, la emisiunea „După 20 de ani” difuzată duminică de Pro TV, că viitorul bulevard Berzei-Uranus „mai are o problemă”, pe hârtie, la Palatul Parlamentului, deoarece trebuie avize şi o lege specială pentru a putea dărâma gardul clădirii, scrie Mediafax.

„Dom’ le, probleme am din cinci în cinci metri. Acuma îmi dau seama ce deştept a fost Videanu, cu ghilimele, că nu s-a apucat de lucrare. Da’ nu-mi pare rău, că tot o fac. Dar mai are o problemă: am ajuns acum, pe hârtie, la poarta trecerii pe sub Parlament. Dom’le, nu poţi să-ţi închipui ce înseamnă asta: avize de la SPP, avize de la SRI, avize de la Armată…”, a spus Oprescu, arătând că, după Hala Matache, proiectul a ajuns, pe hârtie, la Parlament.

CITEŞTE ŞI: Oprescu: Lucrările la pasajul de la Piaţa Presei vor începe în aproximativ două luni

În acelaşi context, edilul şef al Capitalei a explicat că municipalitatea are în vedere lărgirea bulevardului Izvor la patru benzi de circulaţie, însă este nevoie de o lege specială pentru dărâmarea gardului Palatului Parlamentului.

„L-am întrebat pe domnul preşedinte Zgonea: «Dom’ne, mă mai ţii mult cu asta?» L-au zăpăcit şi pe el ăia din jur: «Trebuie să trecem la aprobare, la vot». Da’ bagaţi-o, bă, la vot, că mă duc la 36 de metri, nu vă deranjez cu nimic, nu sar farfuriile pe masă la restaurant”, a arătat primarul general.

Potrivit primarului Capitalei, lucrările pentru pasajul subteran de la Palatul Parlamentului vor fi începute, cel mai probabil, anul acesta, după finalizarea tronsonului de bulevard Berzei-Buzeşti.

Sorin Oprescu a mai precizat, referitor la Hala Matache, că reconstrucţia acesteia „cu elementele originale, la 50 de metri mai încolo”, nu va fi finalizată odată cu bulevardul, pentru că municipalitatea nu are fonduri suficiente.

„Hala nu va fi terminată odată cu bulevardul. Nu am atâţia bani să mă scald în ei. Eu vreau, undeva spre septembrie, să închei lucrările”, a explicat Oprescu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Alertă în Europa: medicament comercializat și în România, legat de mai multe decese. UE îi verifică urgent siguranța! ”Se analizează toate datele”
Capital.ro
Consultările de la Cotroceni s-au încheiat fără rezultat. Nicușor Dan: Vom continua până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală
Playtech.ro
Cât au ajuns să coste corcodușele în România. Fructele copilăriei din anii ’90 au devenit „delicatesă” în unele orașe: „De banii ăia îți iei și pomi”
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Posibila propunere pentru premier a lui Nicușor Dan. Cine e Delia Velculescu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi