MAE: Ambasada României în Coreea de Nord îşi continuă activitatea

Ambasada României la Phenian îşi continuă activitatea, a precizat duminică Ministerul român al Afacerilor Externe, dând asigurări că monitorizează atent evoluţiile din Peninsula Coreeană şi evaluează permanent securitatea misiunii diplomatice.
Filip Stan
07 apr. 2013, 13:07
MAE: Ambasada României în Coreea de Nord îşi continuă activitatea

‘În contextul actual, activitatea misiunii noastre diplomatice continuă’, arată MAE, la solicitarea Agerpres.

MAE afirmă că se află în permanent contact cu partenerii din UE care au reprezentare diplomatică la Phenian, în vederea menţinerii unor linii de conduită comune.

‘În prezent în Ambasada de la Phenian se află 12 persoane, diplomaţi, personal auxiliar şi familiile acestora. Cu excepţia personalului ambasadei, în Coreea de Nord nu există alţi cetăţeni români‘, detaliază sursa citată.

Ministrul britanic al afacerilor externe, William Hague, a făcut duminică apel la ‘calm’ în condiţiile în care nu există semne recente privind o ‘redesfăşurare’ a forţelor nord-coreene şi a adăugat că nu există o ‘necesitate imediată’ de a-i retrage pe diplomaţii britanici din Coreea de Nord, a relatat AFP.

În pofida avertismentului făcut săptămâna trecută de Coreea de Nord în sensul că va fi incapabilă să asigure securitatea ambasadelor străine de la Phenian începând cu 10 aprilie în caz de conflict, ‘nu am văzut necesitatea imediată de a răspunde evacuându-i pe diplomaţii noştri’, a declarat William Hague. Acesta a adăugat că Regatul Unit va continua să urmărească îndeaproape situaţia împreună cu aliaţii săi.

Nu trebuie să reacţionăm la această retorică a regimului de la Phenian. Trebuie să rămânem uniţi cu SUA, China şi celelalte ţări ale Consiliului de securitate al ONU şi să reacţionăm cu calm la retorica şi anunţurile regimului nord-coreean’, a insistat William Hague. Acesta a atras, totuşi, atenţia asupra ‘pericolului unei eventuale erori de judecată a regimului nord-coreean, precum şi asupra pericolului ca Phenianul să înceapă să creadă în propria sa retorică paranoică’.

Declaraţiile lui William Hague vin după o reuniune în Coreea de Nord a şefilor misiunilor diplomatice din şapte state membre ale Uniunii Europene prezenţi la Phenian (Germania, Marea Britanie, Suedia, Polonia, România, Republica Cehă şi Bulgaria) pentru a discuta despre situaţia extrem de tensionată din peninsula coreeană. Până în prezent, niciuna dintre aceste ţări nu a decis să-şi evacueze diplomaţii.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai