Ministerul Apărării renunța la aeronavele MiG-21 LanceR. Vor fi efectuate ultimele zboruri, în cadrul unei ceremonii

Aeronavele de tip MiG-21 vor fi retrase din dotarea Forțelor Aeriene Române. Cu această ocazie va fi organizată și o ceremonie de retragere.
Alina Costache
15 mai 2023, 09:53
Ministerul Apărării renunța la aeronavele MiG-21 LanceR. Vor fi efectuate ultimele zboruri, în cadrul unei ceremonii
Ministerul Apărării renunța la aeronavele MiG-21 LanceR. Vor fi efectuate ultimele zboruri, în cadrul unei ceremonii

Forțele Aeriene Române își iau larevedere de la aeronavele de vânătoare MiG-21 LanceR începând cu data de azi, 15 mai, conform Ministerul Apărării. Cu această ocazie va fi organizată o ceremonie de retragere.

Citește și: Suhoi SU-35 rusesc, interceptat de două avioane ale României în timp ce executa manevre agresive deasupra Mării Negre

Această decizie a fost luată în urma unei hotărâri a Consiliului Suprem de Apărare a Țării, astfel încât să se facă tranziția accelerată către aeronavele F-16 din dotarea Forţelor Aeriene Române.

„Astfel, luni, începând cu ora 11.00, se vor desfăşura simultan ceremonii în Baza 71 Aeriană General Emanoil Ionescu, Câmpia Turzii şi în Baza 86 Aeriană Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniţă, Borcea, care se vor finaliza cu decolarea ultimelor aeronave MiG-21 LanceR aflate în exploatare către Baza 95 Aeriană Erou căpitan aviator Alexandru Şerbănescu, Bacău”, a transmis MApN.

La Baza 95 Aeriană erou F-16 căpitan aviator Alexandru Şerbănescu, din Bacău, , începând cu ora 12:00, publicul va putea să urmărească sosirea, trecerea la verticala aeroportului și aterizarea aeronavelor MiG-21 LanceR decolate de la celelalte două baze aeriene. De asemenea, va putea fi vizitat muzeul unității.

Aeronavele MiG-21 LanceR sunt poate printre cele mai vechi din dotarea Armatei Române. Printe cele mai vechi se numără unele care au fost fabricate chiar și cu 40 de ani în urmă. Din păcate, începând cu 1994, acete avioane au fost implicate în peste 20 de accidente aviatice. Unul dintre acestea a avut loc în data de 2 martie 2022, când un avion MiG-21 și un elicopter IAR 330-Puma s-au prăbușit în județul Constanța. La momentul respectiv, nu mai puțin de opt militari și-au pierdut viața în această catastrofă teribilă. La scurt timp, Vasile Dîncu, care la momentul respectiv deținea portofoliul ministerului Apărării, a admis că militarii români își riscă viața zburând cu aeronavele de tip MiG-21.

Pe 12 aprilie 2022, un alt MiG-21 LanceR, care efectua un zbor de instrucție, a înregistrat o problemă la trapele trenului de aterizare și a fost nevoit să aterizeze la o oră după ce a decolat de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu.

Citește și: Dezastru aviatic în Spania, în apropiere de Barcelona! Două avioane s-au ciocnit. Nu există niciun supraviețuitor

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Durere fără margini: Mircea Spiridon, eroul român care a murit în Spania, se întoarce acasă. Mesajul emoționant al soției înainte de înmormântare
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Cât costă revizia auto în 2025, după ultimele scumpiri. Modificarea TVA se simte și la buzunarul șoferilor din România
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
Pensionar cardiac, doborât și ținut cu genunchiul pe cap de Poliția Locală. Primarul susține că nu a fost abuz
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Curs valutar joi, 21 august 2025: Leul s-a apreciat față de euro cu 0,0033 de unități! Care este prețul gramului de aur
Cancan.ro
BREAKING! Ioan Mateescu S-A SINUCIS. Ce i-a spus soției înainte cu puțin timp să își ia viața e tulburător
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Modificări majore la plata pensiilor de la Pilonul II, Guvernul a aprobat oficial. La început se poate retrage 30% din sumă. Ce se întâmplă cu restul
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Conjunctivita: Simptome, tratament și cum previi reapariția