Robert Cazanciuc, propus de Victor Ponta pentru postul de ministru al Justiţiei

Nominalizare rapidă la Justiţie. La două săptămâni de la preluarea interimatului, premierul Victor Ponta îl propune pe Robert Cazanciuc, actualul secretar general al MAE, să preia funcţia de ministru al Justiţiei.
Iulian Tudor
11 apr. 2013, 08:01
Robert Cazanciuc, propus de Victor Ponta pentru postul de ministru al Justiţiei

Victor Ponta a prezentat nominalizarea lui Robert Cazanciuc, procuror detaşat de la Ministerul Public la MAE, pentru fotoliul de la Justiţie în şedinţa de joi de la CSM, informează România TV

Pentru a putea ocupa funcţia de ministru al Justiţiei, Cazanciuc si-a dat demisia din magistratură, demisia acestuia fiind acceptată de CSM.

Robert Cazanziuc a confirmat, pentru luju.ro, că a vorbit cu premierul Victor Ponta şi a acceptat funcţia de ministru al Justiţiei.

„Urmează ca, după preluarea portofoliului, să stabilesc şi care sunt priorităţile!”, a declarat Cazanciuc.

Premierul Victor Ponta participă, joi, în calitate de ministru interimar al Justiţiei, la şedinţa de la Consiliul Superior al Magistraturii.

Potrivit gandul.info, Victor Pontal-a propus iniţial pentru justiţie pe preşedintele ANI, Horia Georgescu, însă acesta a fost respins de PNL.

Robert Cazanciuc este în prezent secretar general al MAE.

Cazanciuc a fost, din 1995 până în 1998 procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria SAI, iar din 1998 s-a transferat la Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie, unde a lucrat timp de doi ani ca procuror în cadrul Biroului pentru relaţia cu mass-media. Din 2000 până în 2001 a fost purtător de cuvânt al aceluiaşi Parchet, elaborând în această perioadă primul ghid de relaţii cu presa al Ministerului Public
din România.

În perioada 2001-2004 Robert Cazanciuc a fost director general şi apoi subsecretar de stat în cadrul Corpului de Control al primului ministru. Ca subsecretar de stat a coordonat echipa de elaborare a Acordului de cooperare administrativă cu OLAF.

În 2004 a fost numit secretar de stat la Departamentul Implementare Programe şi Ajustare Structurală, iar în 2005 a fost director general adjunct la Administraţia Naţională a Penitenciarelor. Apoi, până în 2008, a fost procuror şef al Biroului pentru relaţii cu presa din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

În timpul crizei ostaticilor din Algeria, declaraţiile lui Robert Cazanciuc au atras criticile preşedintelui Traian Băsescu.

„N-aş vrea ca emblema a ceea ce s-a întamplat în Algeria să rămână ori un ministru în cămaşă şi fără cravată sau un purtător de cuvânt cu pulover pe gât, care iese să spună despre ce s-a întâmplat acolo”, a spus atunci şefului statului.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
De ce a vrut să renunțe la carieră cea mai frumoasă jucătoare de fotbal. Și-a implorat mama să o lase să ia această decizie
Capital.ro
Asociația de proprietari și Primăria pot intra peste tine în casă. Reguli la bloc care trec peste dreptul de proprietate
Playtech.ro
Carnea mai sănătoasă care înlocuiește mielul pe masa de Paște. Tot mai mulți români o aleg
Adevarul
Viktor Orbán se îndreaptă spre înfrângere. Săptămâna care a zguduit politica din Ungaria: corupție, spionaj și banii rușilor
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
Nu Hagi! Un membru al Generației de Aur, numit cel mai mare jucător din lume de fostul său coleg: ”Într-un top mondial al fotbaliștilor, îl puneam pe primul loc!”
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj