Petrică Vița a fost condus pe ultimul drum. Georgiana, fiica regretatului taragotist, este convinsă că tatăl său și-a prevestit sfârșitul: „Nu a mai vrut să lupte”

Regretatul Petrică Vița a fost condus astăzi pe ultimul drum. Fiica sa, Georgiana Vița, a făcut declarații emoționante despre pierderea artistului.
Alina Costache
30 iun. 2023, 17:41
Petrică Vița a fost condus pe ultimul drum. Georgiana, fiica regretatului taragotist, este convinsă că tatăl său și-a prevestit sfârșitul: „Nu a mai vrut să lupte”
Petrică Vița a fost condus pe ultimul drum

Zi neagră pentru familia lui Petrică Vița. Artistul a fost condus astăzi pe ultimul drum, de cei care l-au iubit și i-au apreciat muzica. Fiica sa, Georgiana Vița, susține că acesta și-a simțit sfârșitul, motiv pentru care și-a luat rămas bun de la singurul său nepoțel.

Citește și: Ramona și Georgiana Vița, sfâșiate de durere la căpătâiul regretatului Petrică Vița. Fiica taragotistului l-a jelit cu o melodie emoționantă

După ce ieri trupul neînsuflețit al marelui taragotist a ajuns în orașul său de suflet, Reșița, unde Episcopul de Caransebeș, Lucian, a ținut o slujbă de pomenire în Catedrala „Schimbarea la față”, iar sute de apropiați și artiști i-au adus un ultim omagiu, astăzi, Petrică Vița a fost condus pe ultimul drum. La căpătâiul său a fost pus instrumentul pentru care a slujit o viață întreagă – taragotul.

Georgiana Vița îi oferise artistului, în urmă cu numai câteva luni, cel mai frumos cadou: un nepoțel. Aceasta mărturisește că artistul și-a simțit sfârșitul și și-a sărutat nepotul înainte de a se stinge din viață.

Citește și: Mesajul dureros transmis de soția regretatului Petrică Vița, maestrul taragotului: „Dumnezeu mi te-a dat și tot el mi te-a luat!”

„În primul rând muzica și melodiile lui, el prin asta a trăit. Cu ultimele puteri a cântat, nu l-a putut opri nimeni, nici noi, cei din familie. Cred că din momentul în care nu a mai putut să cânte, nici nu cred că a mai vrut să lupte. Foarte greu, am fost lângă el, am încercat să-l susținem, să-i ridicăm moralul, să-l facem să lupte dar nu s-a mai putut face nimic din păcate.

A fost un om cu un suflet minunat! Pentru mine, ca și tată, a fost cel mai bun din lume. Și-a cunoscut nepotul, a fost atât de mândru și chiar la ultima întâlnire cu el l-a pupat, l-a îmbrățișat, cred că a simțit că n-o să-l mai vadă”, a declarat Georgiana Vița, potrivit starpopular.ro.