Furtună violentă în București. Tramvaie și autobuze blocate, copaci căzuți peste mașini. O persoană a ajuns la spital

Furtună violentă în Capitală la primele ore ale dimineții. Mai multe mașini au fost distruse de copacii rupți de vânt, iar traficul a fost blocat pe mai multe bulevarde. Nu se circulă nici pe linia tramvaiului 41.
Irina Dumitrescu
14 iul. 2023, 08:42
Furtună violentă în București. Tramvaie și autobuze blocate, copaci căzuți peste mașini. O persoană a ajuns la spital

Meteorologii au emis vineri dimineaţă avertizări meteorologică cod galben de ploi torețiale, vijelii şi grindină pentru Bucureşti şi pentru mai multe zone din Ilfov, Giurgiu şi Dâmboviţa.

Traficul rutier este blocat pe mai multe linii de tramvai și autobuz. Pompierii intervin în mai multe cartiere unde au căzut copaci peste mașini sau au blocat străzile. ISU Bucureşti-Ilfov a transmis că în urma furtunii din Capitală 44 de copaci au căzut, 33 de maşini au fost avariate, iar o persoană a fost rănită după ce a un copac a căzut pe maşina în care se afla.

Citește și: Risc de tornadă în România! Elena Mateescu, ANM: „Nivelul de alertă este ridicat la 3” Furtunile fac deja ravagii

”Ca urmare a fenomenelor meteo, pe durata codului galben, ISU B-IF a gestionat 46 de intervenții (44 în mun. București și 2 in județul Ilfov). Acestea au constat în îndepartarea a 44 de copaci căzuți, un stâlp cazut și un element de constructie. Au fost avariate 33 de autoturisme și un acoperiș.

O persoana a fost surprinsă intru-un autoturism de un copac cazut. Aceasta a fost extrasă conștientă și transportată la spital”, a transmis ISU Bucureşti-Ilfov.

Citește și: Prognoza meteo 14 iulie 2023. Val de căldură în România, care sunt zonele vizate

Circulaţia tramvaielor liniei 41 este blocată vineri dimineaţa pe strada Turda, la Pasaj Grant, din cauza lipsei de tensiune în reţeaua de alimentare, a anunţat Societatea de Transport Bucureşti (STB).

„Linia 41 este blocată în continuare. Pentru preluarea fluxului de călători s-a înfiinţat linia naveta 641, între Piaţa Presei şi Ghencea”, a transmis STB într-o nouă postare pe Twitter.

DailyBusiness
Englezii vin în România! Hotelurile de lux din Marea Britanie vor apărea și în țara noastră
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
La 27 de ani, una dintre cele mai frumoase jucătoare de tenis din lume a spus adevărul: ”Nu voi regreta nimic”
Capital.ro
Ora de iarnă 2025. Când dăm ceasurile înapoi cu o oră. Ce s-ar întâmpla dacă s-ar renunța complet
Playtech.ro
Ce salariu are un învățător în 2025 după 30 de ani de muncă. Cum se calculează pensia
Adevarul
„Prințesa fantomă” din Maroc a apărut pe neașteptate în public, după ani de absență. Cine este Lalla Salma
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Tichete de la Guvern pentru sute de mii de români - Intră banii! Anunţ oficial de la Guvern
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ion Țiriac, apariție în bikini. Moştenitoarea imperiului s-a distrat de minune: „Uite, mamă!”
kanald.ro
Un bărbat a murit în Satu Mare, după ce a fost împușcat accidental de un tânăr. Cei doi se pregăteau să plece la vânătoare
Cancan.ro
E scandal în lumea medicală! Colegiul Medicilor dă de pământ cu Mihaela Bilic: 'Sunt pur și simplu eronate'
iamsport.ro
Craiova a vândut aproape o treime din pachetele pentru Conference League! Suma impresionantă de bani încasată deja de Mihai Rotaru
MediaFlux
Ultimele zile pentru a beneficia de voucher de energie! Termenul limită a fost anunțat
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, reacție sinceră despre Ilie Bolojan, după ce a preluat conducerea Guvernului. Fostul președinte a vorbit fără perdea: ”E lipsă de experiență”
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor