Vila lui Dinu Patriciu, „călcată” din nou de executorii judecătoreşti

Dinu Patriciu are din nou de furcă cu executorii judecătoreşti. Aceştia au venit vineri dimineaţă la vila sa de la Siliştea Snagovului pentru a pune sechestru pe unele bunuri, în vederea recuperării unei datorii de 80.000 de euro pe care omul de afaceri o are, informează România TV
Iulian Tudor
10 mai 2013, 09:38
Vila lui Dinu Patriciu,

Operaţiunea de executare silită a început ca urmare a unei datorii neplătite faţă de Peter Imre, datorie pe care Dinu Patriciu nu o recunoaşte.

Aceasta este a doua descindere a portăreilor la casa lui Patriciu, după ce pe 19 aprilie acesta a refuzat să-i permită executorului accesul pe proprietatea sa.

De data aceasta, Patriciu nu se afla acasă fiind plecat în străinătate astfel încât executorul judecătoresc discută cu avocaţii despre procedura de executare silită.

În mod normal, prima etapă presupune inventarierea unor bunuri care ar putea să acopere cuantumul datoriei, apoi să se treacă la confiscarea propriu-zisă. Inventarierea este îngreunată de faptul că nu se ştie care dintre bunuri mai au documentele prin care să le fie atestată valoarea.

Pe 19 aprilie, Patriciu nu l-a lăsat pe executorul judecătoresc să pătrundă în vila sa din Siliştea Snagovului, informează România TV. Executorul judecătoresc nu a reuşit să intre pe proprietatea lui Patriciu, paznicii nepermiţându-i accesul, cu toate că acesta a prezentat documente care atestau calitatea în care era prezent acolo.

După mai multe parlamentări, executorul judecătoresc a făcut în cele din urmă cale întoarsă şi a ameninţat că va reveni cu poliţia pentru ca ordinul de executare silită să poată fi pus în practică.

De asemenea, pe 7 martie, judecătoria Sectorului 1 a admis cererea de executare silită împotriva lui Dinu Patriciu, formulată de o firmă la care este administrator chinezoaica Melanie Chen, despre care se presupune că ar fi amanta afaceristului. Solicitarea alimentează speculaţiile potrivit cărora Patriciu o foloseşte pe Melanie Chen pentru a-şi pune averea la adăpost de soţia sa, informează România TV.

Cererea de executare silită formulată de Melanie Chen în instanţă pare a fi cea mai recentă găselniţă a lui Dinu Patriciu prin care evită să-şi împartă averea cu soţia sa, Dana Patriciu.

Melanie Chen este femeia care i-a fost alături lui Dinu Patriciu, în ultimii ani. În 2010, omul de afaceri i-a predat acesteia spre administrare toate afacerile lui.

Fiica lui Dinu Patriciu, acuzată că a furat bunuri de mare valoare

Dana Patriciu a cerut în instanţă să obţină jumătate din averea omului de afaceri, deşi cei doi sunt încă soţ şi soţie. Mai mult, ea a solicitat ca Dinu Patriciu să fie supus unei expertize psihiatrice. În cazul în care expertiza ar arăta că omul de afaceri nu mai are discernământ, Dana Patriciu ar deveni tutorele legal al soţului ei şi i-ar putea administra averea.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani primesc Dan Alexa și Gabi Tamaș pentru participarea la Asia Express. Cei doi foști fotbaliști sunt plătiți regește de Antena 1
Capital.ro
Se renunță încet la numerar. Cum preferă să plătească peste jumătate dintre români
Playtech.ro
Vezi linii drepte sau curbe, iluzia optică care îți face creierul să nu mai înțeleagă nimic
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
ȘOC în Familia Regală! Prințul a recunoscut public că are un copil nelegitim 😲
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Procură specială pentru pensie. Actul obligatoriu, anunțat de Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur