Viermii „zombie” devorează oasele de balenă cu ACID produs de ei FOTO

O specie de viermi fără gură şi fără intestine folosesc acid pentru a fora în oase și se hrănesc cu resturi de animale marine la mari adâncimi, potrivit unui studiu recent.
Alina Costache
13 mai 2013, 08:46
Viermii

Descrise adesea ca „viermi zombie,” creaturile elimină un acid puternic care forează direct prin osul de balenă, pentru a ajunge la nutrienți, potrivit cercetatorilor de la Institutul de Oceanografie Scripps de la Universitatea din California, San Diego. Rezultatele studiului au fost publicate la data de 1 mai.

Viermii folosesc, pentru descompunerea oaselor, un proces similar cu felul în care se repară oasele umane în cazul fracturilor. Oamenii de știință nu sunt încă siguri cum se hrănesc fără gură, dar creaturile ar putea avea o relație de simbioză cu bacteriile care metabolizează compuși organici, potrivit unui comunicat de presă.

Deși se găsesc în principal pe oase de balenă, viermii au fost, de asemenea, văzuţi în resturi de rechini și alți pești, potrivit LiveScience.

DailyBusiness
Coaliția, blocată pe pensiile speciale și reforma administrației. Bolojan și Grindeanu discută separat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
De ce a ales Novak Djokovic să-și părăsească țara și să se mute în Grecia. Motivul neașteptat: „Sunt minunate”
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Stagii de cotizare la pensie 2025. Complet, potenţial sau minim
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
CFR Cluj riscă să fie retrogradată forțat în Liga 2! Cum a ajuns clubul din Gruia în această situație incredibilă
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai