Avertisment grav făcut de ministrul Agriculturii. Florin Barbu: „În România intră produse din lapte care nu sunt produse, de fapt, din lapte”

Florin Barbu a dezvăluit că în România se comercializează produse din lapte care nu conțin, de fapt, lapte. Ministrul Agriculturii a încurajat populația să cumpere de la vânzătorii care dețin certificate de producător și să susțină astfel produsele locale de calitate.
Filip Stan
11 dec. 2023, 12:08
Avertisment grav făcut de ministrul Agriculturii. Florin Barbu:
Avertisment grav făcut de ministrul Agriculturii. Florin Barbu: "În România intră produse din lapte care nu sunt produse, de fapt, din lapte"

Avertisment grav făcut de ministrul Agriculturii. Florin Barbu a evidențiat,  într-un interviu acordat pentru Profit, eforturile guvernului de a promova produsele locale prin subvenții acordate în cadrul programului INVESTALIM, care încurajează înființarea de noi unități de procesare. Aceasta are ca obiectiv reducerea deficitului balanței comerciale la produsele agro-alimentare. Ministrul Agriculturii a subliniat, de asemenea, că nu mai sunt importate cereale ieftine din Ucraina, iar în ceea ce privește ordonanța plafonării adaosului comercial la alimente, consideră că ar trebui să fie prelungită după data de 31 ianuarie.

„Toată lumea ne spune că aducem și mâncăm unt și alte produse, cașcaval, venite din Franța, care, îți spun, anumite categorii de produse nu au văzut lapte. Ideea noastră a fost în felul următor: să sprijinim sectorul zootehnic, am pus subvenții foarte mari pentru a realiza cantități de lapte cât mai mari în România și, prin proiectul INVESTALIM, să vină procesatori, să producem la noi în România și unt, și cașcaval, și, practic, să consumăm produsele românești”, a spus ministrul Agriculturii.

Citeşte şi: Florin Barbu, atac dur la adresa celor care vor să interzică sacrificarea şi vinderea porcilor. „Gospodăriile românilor şi hrana populaţiei nu sunt subiecte politice”

„Cred că datoria noastră, a Ministerului Agriculturii, este să luăm legătura și cu unitățile administrativ-teritoiale, să încercăm să deschidem mai multe piețe pentru producătorii locali. Dar să știți că în piețe cam jumătate sunt intermediari, jumătate sunt producători. Ce îi îndemn eu pe români este să cumpere acolo unde este afișat certificatul de producător. Adică  cei cre l-au afișat sunt producători locali care sunt finanțați și de Ministerul Agriculturii prin diferite scheme de ajutor de stat, iar cei care sunt intermediari nu au acest certificat de producătior și îi îndemn pe toți românii să cumpere acele produse direct acolo unde sunt etichetate și unde apare certificatul de producător, pentru că producătorii sunt obligați să aibă acest certificate, să îl pună în fața tarabei unde își vând produsele făcute în sere sau alte produse agroalimentare”, a mai spus Florin Barbu.

Interviul integral, AICI.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
La câteva zile după ce și-a anunțat retragerea din tenis, Sorana Cîrstea face dezvăluiri neașteptate: ”A fost o relație de dragoste-ură”
Capital.ro
Lege pentru românii care locuiesc la bloc. Se obține aprobarea Adunării Generale. Proprietarii nu sunt obligați să plătească
Playtech.ro
„Ți-am zis” vs. „Ți-am spus”. Una dintre variante este greşită, poţi ghici care?
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în brag de sărbători
iamsport.ro
FCSB a câștigat lupta cu Rapid: internaționalul român, la un pas de a semna cu campioana! Finanțatorul a anunțat: ”Aproape am bătut palma”
MediaFlux
Modificări la pensie din 2026. Modul de calcul pentru vechimea în muncă se schimbă complet
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase