Oficial american: Coreea de Nord nu dispune de tehnologia de miniaturizare nucleară

Coreea de Nord nu stăpâneşte încă tehnologia de miniaturizare nucleară indispensabilă înarmării unei rachete, a declarat miercuri, la Seul, un oficial american.
Iulian Tudor
15 mai 2013, 08:25
Oficial american: Coreea de Nord nu dispune de tehnologia de miniaturizare nucleară

După ce a efectuat al treilea său test nuclear la 12 februarie, Coreea de Nord a anunţat că acesta „a folosit un dispozitiv miniaturizat şi mai uşor” ce ar putea fi fixat pe ogiva unei rachete cu rază lungă de acţiune.

O perspectivă cu atât mai îngrijorătoare pentru Coreea de Sud şi aliaţii săi în contextul în care Phenianul a reuşit, la începutul lui decembrie, să trimită în spaţiu o rachetă, un progres semnificativ pentru tehnologia sa balistică.

Majoritatea experţilor par să fie de acord însă cu faptul că Phenianul nu dispune de o capacitate intercontinentală (ICBM) şi nici nu stăpâneşte tehnologia de miniaturizare a bombei atomice, scrie AFP citat de Mediafax.

„Nu cred că dispun de capacitatea de a miniaturiza un focos nuclear, de a-l plasa în vârful unei rachete, de a rezolva problema lansării (rachetei), a reintrării (în atmosferă) şi a ţintei”, a declarat un oficial american, sub acoperirea anonimatului.

„Nu cred că au asamblat piesele”, a precizat el pentru jurnalişti străini, la Seul.

În aprilie, un parlamentar republican a dezvăluit un fragment dintr-un raport al serviciilor de informaţii militare americane, Defense Intelligence Agency (DIA), părând să anunţe contrariul, în pofida presupusei „fiabilităţi slabe” a tehnologiei nord-coreene.

Ulterior, Pentagonul a calificat aceste informaţii drept „inexacte”. „Agenţiile de informaţii nu cred că Phenianul dispune de un arsenal de rachete balistice dotate cu focoase nucleare”, a afirmat pentru AFP un oficial de rang înalt american, sub acoperirea anonimatului.

Testul nuclear din februarie s-a soldat cu o nouă rundă de sancţiuni din partea Naţiunilor Unite pentru Phenian, ceea ce a alimentat un nou ciclu de tensiuni militare şi diplomatice în Peninsula Coreeană.

La apogeul crizei, Coreea de Nord a ameninţat că va lansa atacuri „termonucleare” preventive împotriva Statelor Unite şi Coreei de Sud.

Voci, în Coreea de Sud, au pledat pentru dezvoltarea unei capacităţi nucleare de descurajare proprii, complementare „umbrelei nucleare” americane.

Dar oficialul american a subliniat că mobilizarea de bombardiere B-52 şi B-2, cu capacitate nucleară, în timpul recentelor exerciţii comune cu armata sud-coreeană, reflectă un sprijin solid din partea Washingtonului pentru Seul.

„Coreea de Sud nu cred că are nevoie să-şi dezvolte propria capacitate nucleară”, a spus el.

Războiul psihologic între SUA şi Coreea de Nord: Cum vor americanii să îl potolească pe Kim Jong-Un

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Bogdan Baratky, concluzie amară pentru jucătorul Rapidului după „Primvs Derby”: „Cu lotul valid, va fi greu să îl mai regăsim titular”
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Proprietarii nu pot refuza. Sunt obligați chiar dacă nu sunt de acord cu aceste lucrări
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat