CTP dezvăluie informaţii noi despre rolul lui Ion Iliescu în Revoluţia din 1989: „Eu nu ştiam acest lucru. Nu ştiu dacă îl vom vedea împins de cap în maşina poliţiei”

Invitat în cadrul emisiunii online ”Cap la cap” produsă de Recorder, jurnalistul Cristian Tudor Popescu (CTP) a vorbit și despre Revoluția din 1989, amintind în acest context despre fostul președinte Ion Iliescu.
Mircea Filipescu
20 dec. 2023, 10:23
CTP dezvăluie informaţii noi despre rolul lui Ion Iliescu în Revoluţia din 1989:

Astfel, CTP, care consideră că Ion Iliescu este vinovat pentru o mare parte a deceselor survenite la Revoluție, a dezvăluit un episod neștiut din timpul evenimentelor desfășurate în urmă cu 34 de ani. Jurnalistul a aflat acest lucru de la unul dintre procurorii care au instrumentat dosarul Revoluției, Cătălin Ranco Pițu.

”Cel care a coordonat acest dosar, al Revoluției, este domnul procuror Pițu. Am fost chemat să depun mărturie atât în dosarul Revoluției cât și în cel al Mineriadei din 1990, ceea ce am și făcut. Și cu această ocazie am putut să stau de vorbă cu domnul Pițu. Au fost niște discuții ieșite din comun.

Un om cu o minte foarte puternică, capacitate de organizare, de a așeza lucrurile în context, de a ține seama de tot, de a nu uita nimic. Și am aflat un lucru pe care nu-l știam. Eu, participant la Revoluție în noaptea aceea, și după aceea, eu nu știam un lucru.

Citeşte şi: Dezbatere pe buget, la tribuna Parlamentului, între George Simion şi Diana Şoşoacă: „Te agresez sexual, scroafo!/Pe cine agresezi tu, mă, fătălăule?”

Știați că Ion Iliescu a fost primit la MApN, în după-amiaza zilei, după ce a plecat de la televiziune, și acolo a fost așteptat și primit cu protocol militar pentru un șef de stat? Asta n-am știut, dumneavoastră ați știut?

El a pretins tot timpul că ”domne, eu eram un cetățean, de la Editura Tehnică”. Nu știu dacă-l vom putea vedea pe Ion Iliescu împins pe cap și băgat în mașină”, a povestit CTP.

Citeşte şi: Elena Udrea, dezvăluiri de senzatie în dosarul Hidroelectrica: ”Eu nu am luat banii. I-au folosit cei din partid. De ce sunt obligată să plătesc eu?”

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
„Lista rușinii” pentru datornicii primăriilor. Chiar și restanțe mici la plata taxelor locale îți asigură un loc la „stâlpul infamiei””
Capital.ro
Decizia ce poate schimba formula de recalculare a pensiilor. Pensionarii români nu au găsit dreptate la Casa de Pensii
Playtech.ro
Cât înseamnă un baril în litri. Preţul petrolului continuă să crească, avertismentul specialiştilor
Adevarul
Operațiunea Epic Fury. SUA ar fi scufundat portavionul iranian pentru drone Shahid Bahman Bagheri. Imagini din timpul atacului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Bârlad, după ce un tren a dat peste el. Victima a fost resuscitată timp de 30 de minute
iamsport.ro
Finanțatorul echipei din SuperLiga îl contrazice direct pe Giovanni Becali: ”Noi nu știm nimic, oricum mai are 2 ani de contract!”
MediaFlux
Irina Ponta, fiica lui Victor Ponta, întoarsă în România cu un avion comercial. Daciana Sârbu a confirmat: Vă mulțumesc din suflet tuturor
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj