Conace boiereşti scoase la vânzare la preţuri de apartamente de lux în Capitală

Preţurile la care pot fi achiziţionate conacele boiereşti din diferite regiuni ale ţării coboară până la 300.000 euro, preţ care include şi o pădure de 44,4 hectare, iar maximul ajunge la 2,5 milioane de euro, echivalent cu preţul cerut de un proprietar pentru un penthouse de 500 mp în Bucureşti.
Iulian Tudor
22 mai 2013, 08:22
Conace boiereşti scoase la vânzare la preţuri de apartamente de lux în Capitală

„Potrivit ofertelor listate pe Imobiliare.ro, în momentul de faţă cel mai scump apartament scos la vânzare în Capitală are un preţ cerut de 2,5 milioane de euro. Este vorba despre un penthouse de 500 de metri pătraţi, construit în anul 1996, situat în zona Dorobanţi-Aviatorilor. Suma impresionantă solicitată de proprietar este însă mai mult decât suficientă pentru achiziţionarea unei proprietăţi cu valoare arhitecturală şi istorică precum unul sau chiar mai multe conace boiereşti; iar în astfel de cazuri oferta vine «la pachet» chiar cu zeci de hectare de teren”, se arată într-un comunicat al portalului imobiliare.ro.

Portalul a realizat un top al conacelor scoase la vânzare în diferite regiuni ale ţării, în funcţie de preţurile de listare. Exceptând zona Bucureşti-Ilfov, astfel de proprietăţi pot fi achiziţionate cu mai puţin de un milion de euro.

Cel mai scump apartament din Bucureşti: 2,5 milioane de euro GALERIE FOTO

Cel mai scump conac scos la vânzare este situat în apropierea Capitalei, în comuna Baloteşti. Conacul cu 14 camere are un preţ cerut de 2,5 milioane de euro. Clădirea are o suprafaţă utilă de 600 de metri pătraţi şi este amplasată pe un teren de 16,9 hectare. Proprietatea dispune de cale de acces către lacul din comună. Totuşi, imobilul necesită renovare totală.

Pe locul al doilea în clasament se situează un conac restaurat cu cinci camere din Timişoara. Cu o suprafaţă utilă de 505 metri pătraţi şi un teren de 1.581 de metri pătraţi, acesta este scos la vânzare pentru 900.000 de euro. Clădirea are o vechime de peste 150 de ani, fiind construită în stilul clasicismului maghiar din perioada 1830-1840. Imobilul a fost consolidat şi renovat de către actualul proprietar, păstrând însă cu fidelitate caracteristicile arhitecturale ale clădirii. În afara destinaţiei de reşedinţă, conacul poate găzdui un club, restaurant, consulat, sediu de firmă sau o clinică privată.

Un preţ de 800.000 de euro este solicitat pentru un conac cu 22 de camere din localitatea Zăgujeni, judeţul Caraş-Severin. Imobilul a fost construit în anul 1850, are o suprafaţă utilă de 900 de metri pătraţi şi este amplasat pe un teren de 2,75 hectare. Construit în stil neoclasic, conacul a servit ca reşedinţă pentru consilierii militari ai imperiului austro-ungar. Proprietatea mai cuprinde încă opt clădiri auxiliare, cu suprafeţe cuprinse între 200 şi 800 de metri pătraţi, precum şi un parc de 3000 de metri pătraţi cu arbori seculari, diferite specii de brad, arbori exotici şi pomi fructiferi.

În apropiere de Ploieşti (comuna Bucov), proprietarul unui domeniu viticol de 6.500 de metri pătraţi, compus din conac şi cramă, solicită un preţ de 519.000 de euro. Clădirea a fost construită în anul 1901, iar din 1940 a funcţionat ca spital de campanie al Crucii Roşii pentru îngrijirea răniţilor de pe front. Cu o suprafaţă utilă de 980 de metri pătraţi, imobilul a fost restaurat cu ajutorul unui arhitect specializat în astfel de lucrări. Conacul cuprinde 9 camere, la care se adaugă crama amenajată în locul vechilor grajduri, o pivniţă şi un hangar independent.

În centrul Braşovului, o vilă tip conac vânătoresc, construită în anul 1924, este scoasă la vânzare pentru 480.000 de euro. Imobilul are şase camere, o suprafaţă utilă de 300 de metri pătraţi şi este amplasat pe un teren de 1.700 de metri pătraţi. Clădirea are trei etaje şi combină două materiale naturale de construcţie – lemnul şi piatra. La interior, vila este renovată şi mobilată modern, păstrând însă şi influenţe specifice secolului trecut.

În judeţul Prahova, comuna Chiojdeanca, un conac cu 12 camere are un preţ cerut de 300.000 de euro. Terenul pe care este amplasat are o suprafaţă de 14,63 de hectare. Conacul propriu-zis are o amprentă la sol de aproape 270 de metri pătraţi şi este construit pe parter şi un etaj. Clădirea este conectată la reţelele locale de electricitate şi apă curentă. Împreună cu această proprietate poate fi achiziţionată şi o pădure de 44,4 hectare.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Mircea Lucescu i-a anunțat pe jucători la prânz ce prim 11 va intra pe teren în Cipru – România. Mulți au rămas fără cuvinte!
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Cum a apărut Kate Middleton în public, după controversa cu părul blond? Un alt detaliu uluitor a atras atenţia
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
ȘOCANT! Cum au fost sifonate sume uriașe de bani de la CFR Cluj: 'O mare țeapă!' / 'Vreo 15.000.000 de euro mutaseră'
MediaFlux
Vești bune! O nouă finanțare pentru români!
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
Majoritatea oamenilor nu știu că usturoiul crud pe stomacul gol are o asemenea putere…