PSD: Dacă nu am fi intervenit, în prezent am fi avut o inflaţie de 16-17%, nu de 7,4%

Rata anuală a inflaţiei a revenit pe creştere în prima lună din 2024, înregistrând un plus de 7,4% faţă de ianuarie 2023, după ce serviciile s-au scumpit an la an cu 10,9%, mărfurile nealimentare cu 7,36% şi alimentele cu 5,6,%, potrivit datelor INS publicate miercuri.
Filip Stan
14 feb. 2024, 14:05
PSD: Dacă nu am fi intervenit, în prezent am fi avut o inflaţie de 16-17%, nu de 7,4%
Declarație uluitoare a lui Marcel Ciolacu! Ce poate cumpăra cu 100 de lei: „Eu cred că ceva consistent”

PSD a reacţionat după anunţul INS privind inflaţia. „Fact-checking-ul săptămânii: fals. România se confruntă cu o inflaţie-record în ianuarie 2024. Rata anuală a inflaţiei a fost în luna ianuarie 2024 de 7,4%, comparativ cu ianuarie 2023. Iar indicele preţurilor de consum în luna ianuarie 2024 comparativ cu luna decembrie 2023 a fost 101,10%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică publicate miercuri. INS a prezentat astăzi o variaţie foarte mică a preţurilor, de aproximativ 1%, care se manifestă la fiecare început de an. Vorbim mai degrabă de o stabilizare a preţurilor. La unele produse alimentare (făină, ulei, zahăr) preţurile chiar au scăzut puţin în ianuarie 2024”, potrivit unei postări de pe pagina de facebook a PSD.

Gheorghe Falcă, lider PNL: „PSD ne-a cerut să le susţinem candidatul la funcția de Preşedinte”. STENOGRAME: „Se rupe hamul ori moare calul”
Social-democraţii afirmă că Banca Naţională a României a concluzionat, în şedinţa de săptămâna trecută, că măsurile PSD pentru oprirea creşterii preţurilor la alimente şi energie au redus inflaţia cu 9,76 puncte.

„Altfel spus, dacă PSD nu ar fi intervenit pentru a opri specula la energie şi alimente, în prezent am fi avut o inflaţie, de 16-17%, nu de 7,4%! Fără aceste măsuri PSD, preţurile la alimente şi la alte produse ar fi fost astăzi cu până la 10% mai mari faţă de cele existente”, se menţionează în finalul comunicatului.

Studiu de Valentine’s Day: 78% dintre români spun că banii reprezintă principalul motiv de ceartă în cuplu

Rata anuală a inflaţiei a fost în luna ianuarie 2024 de 7,4%, comparativ cu ianuarie 2023, arată datele publicate miercuri de Institutul Naţional de Statistică (INS). Rata inflaţiei a crescut în ianuarie 2024, faţă de decembrie 2023, când a fost 6,6%. Cel mai mult s-au scumpit peştele, detergenţii, serviciile de apă, canal şi salubritate şi berea.

”Indicele preţurilor de consum în luna ianuarie 2024 comparativ cu luna decembrie 2023 a fost 101,10%. Rata anuală a inflaţiei în luna ianuarie 2024 comparativ cu luna ianuarie 2023 a fost 7,4%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (februarie 2023 – ianuarie 2024) faţă de precedentele 12 luni (februarie 2022 – ianuarie 2023) a fost 9,8%”, arată datele INS.

Mărfurile alimentare s-au scumpit cu 5,64%, în ianuarie 2024 faţă de ianuarie 2023 şi cu 1,34% faţă de decembrie 2023. La această categorie, cel mai mult s-au scumpit: peştele proaspăt, cu 14,25%, în ianuarie 2024 faţă de ianuarie 2023, şi cu 1,40% faţă de decembrie 2023, dar şi berea, cu 13,36%, în ianuarie 2024 faţă de ianuarie 2023, şi cu 2,61% faţă de decembrie 2023, precum şi conservele din fructe, cu 13,77%, în ianuarie 2024 faţă de ianuarie 2023, şi cu 3,74% faţă de decembrie 2023. Cel mai mult s-a ieftinit făina, cu 28,74%, în ianuarie 2024 faţă de ianuarie 2023, şi cu 1,29% faţă de decembrie 2023, dar şi uleiul comestibil, cu 28,42%, în ianuarie 2024 faţă de ianuarie 2023, şi cu 2,07% faţă de decembrie 2023.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Radu Drăgușin a dat lovitura în imobiliare. Câți bani scoate din proiectul de 25 de milioane de euro în care a investit când avea 20 de ani
Capital.ro
Lovitură pentru acești români care așteaptă pensia. O regulă poate schimba totul. Decizia din dosar nu mai este suficientă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Se dau pensii mai mari. După doi ani de suspendare, creșterea pensiilor e semnificativă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat