Marcel Ciolacu: În 2023 am avut cele mai mari investiţii nete în economie de după Revoluţie – 38,3 miliarde euro

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că, anul trecut, în România au fost făcute cele mai mari investiţii nete în economie de după Revoluţie, însumând 38,3 miliarde euro, ceea ce înseamnă cu 8 miliarde în plus faţă de 2022.
Alina Costache
12 mart. 2024, 14:45
Marcel Ciolacu: În 2023 am avut cele mai mari investiţii nete în economie de după Revoluţie - 38,3 miliarde euro

Premierul Marcel Ciolacu a precizat că investițiile făcute anul trecut încep ”să facă diferența în favoarea companiilor românești”.

”În 2023 am avut cele mai mari investiții nete în economie de după Revoluție: 38,3 miliarde euro. Cu 8 miliarde #înplus față de 2022! Miza pe care am pus-o anul trecut pe investiții începe să facă diferența în favoarea companiilor românești!

Citește și: Marcel Ciolacu renunţă la referendumul pentru Roşia Montană: „În momentul acesta, este un proces câştigat şi nu este o urgenţă”

Pe lângă investițiile publice fără precedent, am susținut companiile locale cu mecanisme de sprijin extins, prin scheme de ajutor de stat, granturi și garanții pentru credite. Astfel, am ajutat mediul de afaceri să deruleze #investiții private care au produs dezvoltare economică și socială. Împreună, stat și mediu privat, am ajuns la investiții de aproape 12% din PIB!”, a scris premierul Marcel Ciolacu, pe Facebook.

Citește și: Alegeri locale 2024. Rareş Bogdan: În acest moment PNL şi PSD au decis posibilitatea de a merge singure la Capitală

Premierul a adăugat că „acesta este traseul corect al creşterii economice a României!”

”Asta înseamnă afaceri în creștere, profituri robuste și venituri suplimentare la buget. Sunt bani pe care îi reinvestim în acest an în economia noastră și cu care creștem veniturile românilor, salariați și pensionari”, a conchis Ciolacu.

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Mircea Lucescu s-a decis: Ionuț Radu, înlocuit cu Laurențiu Popescu la naționala României. Portarul vine din vacanță direct în cantonament
Capital.ro
Regulă nouă la bancă. Se fac verificări suplimentare. Tranzacțiile, retragerile și plățile cu cardul, în vizorul băncii
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj