Anunțul MAI: Șoferii care și-au pierdut permisul de conducere pot cere un duplicat online

Șoferii care și-au pierdut permisul de conducere sau cărora li s-a deteriorat pot cere un duplicat online din luna iunie, potrivit MAI. Cei care au nevoie de acest lucru trebuie să își creeze un cont de utilizator și să facă o solicitare
Alina Costache
01 iun. 2024, 14:48
Anunțul MAI: Șoferii care și-au pierdut permisul de conducere pot cere un duplicat online

Șoferii care și-au pierdut permisul de conducere sau cărora li s-a deteriorat actul, pot solicita, începând cu această lună, un duplicat direct prin intermediul serviciului online. Crearea contului de utilizator este necesară pentru a formula o astfel de solicitare și include prezentarea solicitantului, o singură dată, pentru identificare, la orice ghișeu din țară de permise sau înmatriculări.

”Începând cu luna iunie, cetăţenii care şi-au pierdut permisul de conducere sau cărora li s-a deteriorat documentul pot solicita un duplicat direct prin intermediul serviciului online disponibil pe site-ul https://dgpci.mai.gov.ro, eliminând necesitatea prezenţei fizice la ghişeu”, potrivit MAI.

Ce pași trebuie să urmeze șoferii care și-au pierdut permisul de conducere

Pentru emiterea în mediul online a duplicatului permisului de conducere, cetățenii vor trebui să urmeze acești pași:

  • să dețină cont de utilizator pe site-ul http://dgpci.mai.gov.ro;
  • să transmită prin intermediul aplicației informatice următoarele documente:
  • cererea solicitantului completată și semnată, bifând rubrica aferentă emiterii duplicatului permisului de conducere și completând în mod corespunzător motivul solicitării;
  • actul de identitate, în termenul de valablitate, în copie;
  • să achite contravaloarea permisului de conducere (89 lei) prin intermediul procesatorului de plăți disponibil pe site.

Singura modalitate de creare a conturilor de utilizator implică prezentarea solicitantului pentru identificare la oricare ghișeu de permise sau înmatriculări.

Citește și: COD RUTIER 2024. Toți șoferii trebuie să știe această regulă! Amenda este uriașă dacă ai acest obiect în mașină

MAI a menționat că urmează să facă demersuri și pentru digitalizarea serviciilor privind înmatricularea vehiculelor.

Citește și: Vreau să îmi cumpăr mașină din Germania. La ce să fiu atent?

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Marius Șumudică e sigur: „E jucătorul de care FCSB are nevoie”. Cine e fotbalistul crescut de Porto
Capital.ro
Lege la bloc pentru proprietari. Interdicție pentru asociații. Datele care nu se afișează la avizierul blocului. E lege
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul