Cum votează vedetele din showbiz. Dan Negru, Oana Zăvoranu și Bianca Drăgușanu și-au dezvăluit alegerile: „Politicienii sunt ca scutecele”

Cum votează vedetele din showbiz. Peste 18 milioane de români sunt așteptați la urne astăzi, la alegerile locale și europarlamentare 2024. Secțiile de votare s-au deschis la ora 7:00 și se vor închide la ora 22:00, programul putând fi prelungit cu încă două ore, în cazul în care mai sunt oameni care așteaptă să voteze.
Alina Costache
09 iun. 2024, 08:12
Cum votează vedetele din showbiz. Dan Negru, Oana Zăvoranu și Bianca Drăgușanu și-au dezvăluit alegerile:
Cum votează vedetele din showbiz

Cum votează vedetele din showbiz. Dan Negru, Oana Zăvoranu și Bianca Drăgușanu sunt doar câteva dintre persoanele publice care și-au dezvăluit, pentru Cancan.ro, alegerile. Unele au spus clar și la obiect că nu vor merge să voteze, din varii motive, iar altele o să fie prezente la urne, pentru a-și exprima opțiunile.

Citește și: Valeriu Gheorghiţă, reacţie incendiară la mesajul emoţionant postat de Monica Bîrlădeanu. Ce a postat iubitul vedetei

Cum votează vedetele din showbiz

Bianca Drăgușanu: ”Mă pregătesc de vot ducându-mă la biserică. Daaaar… Să văd, încă le mai dau timp politicienilor să mă convingă. Să văd care merită votul meu.

Oana Zăvoranu: ”Nu mă duc, nu cred că nu sunt blatuite. Când o să fie ceva pe bune, am să merg. Cine dă cel mai mult în ultima juma de oră ăla iese. Duminică facem grătar cu prietenii apropiați, altceva… ne sărbătorim pe noi, pe cei puțini, care ne sunt loiali și aproape și îi mulțumim lui Dumnezeu că suntem așa ca noi și nu ca ei… Ăia de urmează să-i trag în țeapă. Aaaa… În plus, am ‘uitat’ să-ți zic că nu candidez pe nicăieri, deci nu am pe cine vota.

Adriana Bahmuțeanu: ”Mă duc la vot fiindcă e dreptul meu. Chiar dacă oamenii nu mai au încredere în politicieni, iar România s-a dezvoltat independent de politică în alte domenii. Avem artiști de succes, medici de succes, etc, dar nu avem politicieni de succes.

Asta ar trebui să se schimbe cumva, deși e foarte greu ca oamenii bine pregătiți să intre în politică, știu că vor fi jigniți, puși la zid, compromiși public.

Visez la ziua când vom avea profesioniști la butoane și nu impostori, marionete controlate de `despre state`. În plus, politicul ne menține sau nu, prin politici publice și sociale, locul ca nație în Europa. De asta mă duc la vot, ca să nu devenim o colonie zombificată.

Lora: ”Normal că mă duc la vot. Votul nu este doar un drept, ci și o responsabilitate civică, susține și întărește democrația. O lipsă la vot înseamnă o lipsă a conștiinței civice.

Cristina Cioran: “Merg la vot pentru că mă interesează ce se întâmplă în orașul meu în următorii patru ani și mi se pare o obligație atât cetățenească, cât și morală, să ne prezentam să ne votam primarul, președintele de consiliu, dar și europarlamentarii. Nu mă pregătesc în mod special, dar vreau să mă duc de dimineață. Abia aștept să mă amețesc în cele cinci sau șase buletine de vot!

Dan Negru: ”Eu susțin opțiunea de vot `Non of the above` (împotriva tuturor). Există în multe țări, dar la noi nici măcar la nivel de dezbatere nu vor să o introducă. Adică, pe buletinele de vot, după toți candidații, să existe și opțiune: nu-l susțin pe niciunul.

Adică și nehotărâții să meargă la votare, să arate că sunt implicați, dar că nu se regăsesc în niciun candidat. Și mai propun ceva, dacă nehotărâții sunt mulți, să se refacă alegerile, dar cu alți candidați.

Dacă politicenii sunt ca scutecele și trebuie schimbați din când în când tot din aceleași motive, atunci e de mers la vot. Dar, le-aș da tuturor un pumn în bot. Un vot, un pumn în bot”.

Șerban Huidu: “Numai când nu ai libertatea îți dai seama cât de importantă e. Din 1994 încoace am fost la tot ce însemna votare. Pentru că în ochii puștanului de 13 ani în 1989, am încă pancarta aia din Revoluție: COPIII NOȘTRI VOR FI LIBERI!”.

Codin Maticiuc: “Sigur că merg la vot. Toți cei cu drept de vot trebuie s-o facă. Ma duc dimineață, la prima oră. Adică pe la 13-14. Anul acesta votăm sau nu mai comentăm!”.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
Ion Iliescu, în stare gravă. Anunț oficial de la Spitalul SRI. Medicii l-au operat de urgență
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
 S-a tras cortina peste un post de televiziune. Dispare din grilă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Filmul tragediei în care Delia, o mamă de 30 de ani a murit, iar fiul ei se luptă pentru viața sa, după ce mașina în care se aflau a fost izbită din plin pe o șosea din Cluj
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Playsport.ro
Avertisment pentru șoferi: obiectul esențial al mașinii pe care îl ținem zilnic cu noi este mai periculos pentru sănătate decât...
Capital.ro
România a pierdut un om de geniu. A scris istorie pentru țară: Ne-a dat curajul să credem în propriile vise
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Vouchere pentru alimente 2025: Când vor fi alimentate cardurile sociale cu prima tranșă de 125 de lei
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține