SPANIA – CROAŢIA: 3-0. Fiesta la reeditarea finalei din Liga Naţiunilor!

Echipa naţională a Spaniei a învins sâmbătă, la Berlin, scor 3-0, echipa naţională a Croaţiei, într-un meci din cadrul grupei B a turneului final Euro 2024.
Filip Stan
15 iun. 2024, 18:40
SPANIA - CROAŢIA: 3-0. Fiesta la reeditarea finalei din Liga Naţiunilor!

SPANIA – CROAŢIA LIVE VIDEO ONLINE STREAMING PRO TV: Pe Olympiastadion, într-un meci în care se părea că va fi greu ca una din cele două echipe să deschidă scorul, ibericii au deblocat tabela făcând 2-0 în numai trei minute. Alvaro Morata a deschis scorul în minutul 29, din pasa lui Fabian Ruiz, pentru ca în minutul 32 să înscrie şi Fabian Ruiz, din assist-ul lui Pedri. Scorul final a fost stabilit în minutul 45+3, la ultima fază a reprizei, când Lamine Yamal, care la 16 ani şi 338 de zile a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat la un turneu final de Euro, a centrat şi Dani Carvajal a marcat.

În minutul 78, Unai Simon a comis o gafă impardonabilă, iar arbitrul Michael Oliver a dictat penalti pentru croaţi, la faultul lui Rodri asupra lui Petkovic. Acesta din urmă a şi executat, Unai Simon a respins, balonul a ajuns la Perisic care a trimis din nou în faţa porţii şi Petkovic a înscris. Însă golul croatului nu a fost validat de VAR pentru că Perisic intrase în careul spaniol înainte ca Petkovic să execute lovitura de pedeapsă. Spania s-a impus cu 3-0 şi va juca joi, 20 iunie, cu Italia.

Spania a ajuns la Campionatul European după ce a terminat pe locul 1 în Grupa A din preliminarii, în care a acumulat 21 puncte, cu cinci mai multe decât a doua clasată, Scoţia, şi la distanţă mare de Norvegia (15p), Georgia (8p) şi Cipru (0p).

SPANIA – CROAŢIA LIVE VIDEO ONLINE STREAMING PRO TV

Min. 80: 3-0, Petkovic inscrie din careul mic după ce ratase penalty. Golul, anulat pe motiv de ofsaid

min. 45: 3-0, Carvajal modifică tabela chiar înainte de pauză

Min. 32: 2-0, Ruiz face şah-mat apărarea Croaţiei, gol după driblinguri în cascadă.

Min. 29: GOOL Morata, Spania deschide scorul în meciul cu Croaţia.

Echipele de start la Spania – Croația:
Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri, Rodri, F. Ruiz – Yamal, Morata, N. Williams
Selecționer: Luis de la Fuente
Croația: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Budimir, Kramaric
Selecționer: Zlatko Dalic

Arbitru: Michael Oliver (Anglia), Asistenți: Stuart Burt, Dan Cook, VAR: Stuart Attwell, David Coote, Pol van Boekel, Arbitru de rezervă: Anthony Taylor
Stadion: Olympiastadion (Berlin)

Declarațiile selecționerilor Spaniei și Croației înainte de meci
Luis de la Fuente, antrenorul spaniolilor, a declarat: „Admir cu adevărat mentalitatea fotbaliștilor croați pentru că sunt un exemplu de mândrie națională, de sentiment de unitate, de a fi mândru de echipa națională – mă face mândru când simțim același lucru în țara noastră.

Prima țintă a noastră trebuie să fie întotdeauna să fim competitivi și să facem în așa fel încât să ajungem în poziția de a câștiga. Sunt convins că vom avea o șansă de a lupta pentru titlu. Cu toate acestea, poate exista un singur câștigător și există multe echipe naționale bune care pot câștiga acest trofeu”.

De cealaltă parte, Zlatko Dalić, antrenorul Croației, a opinat: „Suntem în cea mai dură grupă și toată lumea știe asta. Un început bun este esențial.

Ar trebui să ne aducem aminte de Cupa Mondială din Qatar, când am jucat prima dată cu Maroc, când am obținut un punct care a fost foarte important mai târziu. Vrem să dăm tot ce putem și să câștigăm. Nu ne e frică de nimeni. Va fi dificil și foarte solicitant, dar cred în echipa noastră”.

În partidele de verificare din luna martie, selecţionata condusă de Luis de la Fuente a pierdut cu Columbia, scor 0-1 pe teren neutru, la Londra, şi a remizat acasă, la Madrid, cu Brazilia, pentru ca în meciurile amicale din luna iunie, ambele disputate pe teren propriu, să se impună lejer cu Andorra, scor 5-0, şi cu Irlanda de Nord, scor 5-1.

PRO TV LIVE VIDEO UNGARIA – ELVEŢIA ONLINE STREAM. Este loc de prima surpriză?

Ibericii, câştigători ai ultimei ediţii (2023) din Nations League (au învins în finală chiar Croaţia, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 5-4 la penalty-uri), ocupă locul 8 în clasamentul FIFA şi vor mai juca în Grupa B de la Euro 2024 cu Italia (20 iunie) şi cu Albania (24 iunie).

Spania are în palmares trei titluri continentale, cucerite în 1964, 2008 şi 2012 (din 1980 şi până acum a lipsit la o singură ediţie, cea din 1992).
Croaţia s-a calificat la Euro 2024 după ce a terminat pe locul 2 în Grupa D din preliminarii, cu 16 puncte, cu unul mai puţin decât Turcia, şi la distanţă mare de Ţara Galilor (12p), Armenia (8p) şi Letonia (3p).

În luna martie, reprezentativa condusă de Zlatko Dalic a participat la un turneu amical în Egipt, unde a pierdut cu Tunisia, 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-5 la penalty-uri, după care a trecut de naţionala ţării gazdă cu 4-2, pentru ca în partidele de verificare din luna iunie să se impună acasă cu Macedonia de Nord, scor 3-0, şi în deplasare cu Portugalia, scor 2-1.

Euro 2024. Ingredientul secret al naţionalei României a fost divulgat. Cine transmite la TV Euro 2024

Croaţia, locul 3 la CM 2022 din Qatar, ocupă locul 10 în clasamentul FIFA şi va mai juca în Grupa B de la Euro 2024 cu Albania (19 iunie) şi cu Italia (24 iunie).

Croaţia a evoluat la şapte turnee finale continentale după desprinderea de Iugoslavia (din 1996 şi până acum a ratat doar ediţia din 2000), dar nu a trecut niciodată de sferturile de finală.

Cele două echipe naţionale s-au confruntat la fiecare din ultimele trei ediţii ale Campionatului European: la Euro 2012, în faza grupelor, Spania – Croaţia 1-0; la Euro în 2016, tot în faza grupelor, Croaţia – Spania 2-1; la Euro 2020, în optimile de finală, Spania – Croaţia 5-3 după prelungiri (1-1 la pauză, 3-3 după 90 de minute).

Modric îl contrazice pe Mbappe şi afirmă că o Cupă Mondială este mai dificilă decât un Campionat European

Luka Modric, căpitanul selecţionatei Croaţiei, l-a contrazis pe francezul Kylian Mbappe, viitorul său coechipier de la Real Madrid, estimând că o Cupă Mondială este o competiţie mai dificilă decât un Campionat European de fotbal.

Pe 4 iunie, după oficializarea trecerii sale la Real Madrid, Mbappe a afirmat, în cursul unei conferinţe de presă a naţionalei Franţei, că „în opinia sa, Campionatul European este o competiţie foarte complicată, mai dificilă decât Cupa Mondială”. „Toate echipele se cunosc la EURO, suntem obişnuiţi să jucăm tot timpul unii împotriva altora, aşa că tactic este un fotbal asemănător. Este dificil încă din faza grupelor”, a precizat francezul.

„Este adevărat că la EURO sunt meciuri între cele mai bune echipe din Europa, dar la Cupa Mondială sunt şi Argentina, Brazilia, Uruguay şi Chile, echipe mari”, a replicat Modric.

” Nu îmi place să fac comparaţii, dar cred că Mondialul este mai dificil, pentru că sunt echipe din toată lumea. Înţeleg ce a spus Mbappe, dar pentru mine este mai dificilă Cupa Mondială, însă fiecare are părerea sa”, a adăugat mijlocaşul croat.

Cuvintele lui Mbappe l-au deranjat inclusiv pe starul Lionel Messi, căpitanul campioanei mondiale Argentina şi fost coechipier cu atacantul francez la Paris Saint-Germain.

”Mbappe a spus asta? El s-a gândit măcar şi la echipele din America de Sud? Mbappe a mai vorbit despre lucrurile astea şi înainte de Cupa Mondială, din Qatar. Fiecare acordă importanţă competiţiei în care joacă. Campionatul European este foarte important, dar Mbappe exclude echipe ca Brazilia, Argentina sau Uruguay, echipe care au cinci, patru sau două Cupe Mondiale în palmares”, a replicat Messi.

Kylian Mbappe, în vârstă de 25 de ani, a fost campion mondial în 2018 cu naţionala Franţei, alături de care a disputat apoi finala şi la CM 2022 din Qatar, pierdută de Les Bleus la loviturile de departajare în faţa Argentinei.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Șoferii români, controlați în toată țara, cu toate dispozitivele. Ce vor urmări în următoarele 24 de ore poliţiştii de la Rutieră
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Prețuri nebune pe litoral. Turiștii sunt disperați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Cu cine s-a cuplat Deea Maxer, după despărțirea de Robert Drilea. NIMENI nu se aștepta la asta! 😲
Playsport.ro
Telefonul mobil Trump, lansat de familia președintelui american, promite apeluri „patriotice” și este...
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Start la recrutări în Armată Română. MApN, în goană după noi soldați
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat