Cum se ajută turiștii români între ei să facă economie în Grecia: „Dacă este cineva interesat să le preia gratuit”

Turiștii români au dat deja startul vacanțelor și sunt în concediu. Cei care au ajuns în Grecia postează pe grupurile dedicate informații de interes pentru turiștii care urmează să vină.
Alina Costache
20 iun. 2024, 13:31
Cum se ajută turiștii români între ei să facă economie în Grecia: „Dacă este cineva interesat să le preia gratuit”
Cum fac turiștii români economie în Grecia

În vacanțele din Grecia, turiștii români cheltuiesc adesea sume importante pe închirierea umbrelelor și șezlonfurilor pentru a se bucura de confort pe plajă. Prețurile variază în funcție de locație și sezon, dar, în medie, costurile variază între 10 și 20 de euro pe zi pentru un set complet.

Turiștii aleg să achite aceste sume pentru a benficia de facilitățile oferite, cum ar fi accesul la baruri și restaurante de plajă. Cu toate astea, cheltuielile pentru aceste servicii contribuie semnificativ la bugetul total al vacanței pe litoralul grecesc.

Unii turiști vin de acasă cu umbrele și șezlonguri și caută plaje pe care le pot instala, pentru a scăpa de cheltuieli. O familie le-a cumpărat din Grecia și a ales să lea dea gratuit altora, care abia și încep vacanța.

„Noi mâine plecăm din Rodos. Avem două umbrele cu factor de protecție 50 și diametrul de 2 metri, precum și 5 scaune. Toate sunt cumpărate de la Jumbo de aici. Dacă este cineva interesat să le preia GRATUIT, noi suntem în Faliraki.

Predarea se poate face până mâine dimineață la ora 9:00. Vacanțe frumoase tuturor!”, a scris o româncă pe Forum Rodos.

Citește și: Cât costă închirierea unui șezlong în Vama Veche, în iunie. Prețurile se apropie de cele din Mamaia, cea mai scumpă stațiune de pe litoralul românesc

La scurt timp, femeia a revenit cu precizarea că umbrelele și șezlongurile au fost date.

În comentarii, mulți turiști români au lăudat-o pentru gest.

„De luat exemplu, felicitări, să ajungeți cu bine acasă!”

„Foarte frumos gest! Ar fi și mai frumos să se rostogolească până la finalul sezonului! Felicitări!”

„Bună ziua, doresc eu să le iau. Vă mulțumesc”, a scris cineva.

„Foarte frumos gestul, jos pălăria! Dar din dar se face răi!”

„Toată admirația pentru voi, oameni buni!”

Cineva mărturisește că practica această metodă și la final le lasă la hotel, pentru a fi folosite și de alții: „Noi le lăsăm mereu la oameni în hotel unde stăteam. Întrebăm dacă au nevoie de ele și mereu găseam oameni care se bucurau de ele. În cel mai rău caz, decât să-l aruncați mai bine încercați și așa”.

Citește și: Ce preț are porumbul fiert în stațiunile de la malul Mării Negre. Românii trebuie să își pregătească portofelele

Veste bună pentru turiștii care pleacă în Bulgaria sau Grecia

Trecerea Dunării pe Podul „Prieteniei” Giurgiu – Ruse este gratuită joi, 20 iunie, pentru autoturisme pe sensul spre Bulgaria, la 70 de ani de la inaugurarea primului pod dintre România și Bulgaria.

Joi, CNAIR nu percepe taxa de 3 euro (pentru autoturisme) la trecerea în Bulgaria, conform unui Ordin al Ministrului Transporturilor din 2018.

Podurile peste Dunăre de la Giurgeni – Vadu Oii pe DN 2 A, Fetești – pe Autostrada Soarelui și podul Giurgiu – Ruse (transfrontalier) au câte o zi pe an cu trecere liberă denumită „Ziua Podului”. Pentru sensul opus, Bulgaria percepe taxa de 2 euro, arată Economedia.

Podul Prieteniei Giurgiu – Ruse a fost deschis circulației în 20 iunie 1954 (are 70 de ani de exploatare), este principalul punct de trecere a frontierei între România și Bulgaria, iar în sezonul estival traficul ușor este foarte intens, turiștii români și din alte țări folosind ruta spre Bulgaria, Grecia sau Turcia.

Pentru autoturisme, taxa pentru o trecere spre Bulgaria este de 3 euro, 6 euro pentru autoutilitare ușoare, 12 euro pentru microbuze, 25 euro pentru autocare și 37 euro pentru camioane grele. Pentru 20 de treceri/an pentru autoturisme se achită 38 euro în timp ce 20 de treceri la camioane costă 644 euro, arată sursa citată.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Fiul controversatului Luciano Moggi a intervenit în România pentru a rezolva conflictul dintre Ioan Ovidiu Sabău și un jucător!
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Cât este pensia minimă garantată după 23 de ani de muncă? Calcul concret
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Brusc vine vremea foarte rea. La ce să se aștepte românii
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume