MapN demontează o dezinformare a Rusiei. Ce spun reprezentanții Ministerului Apărării Naționale

MapN a demontat încercarea de dezinformare pornită de canalele de propagandă asociate Federației Ruse.
Alina Costache
16 iul. 2024, 18:10
MapN demontează o dezinformare a Rusiei. Ce spun reprezentanții Ministerului Apărării Naționale

Ministerul Apărării Naționale (MapN) a demontat recent o nouă tentativă de dezinformare lansată de canalele de propagandă afiliate Federației Ruse. Informațiile false, apărute săptămâna trecută pe platforma rusă Telegram, susțineau că avioane F-16 românești ar fi desfășurat misiuni de zbor în spațiul aerian ucrainean, în regiunea Odessa. Sursele neidentificate afirmau că aceste aeronave ar fi decolat de pe aerodromuri din România.

Ministerul Apărării Naționale a clarificat ferm că informațiile sunt complet neadevărate și fac parte dintr-o campanie de dezinformare orchestrată de propagandiștii ruși. Potrivit MApN, aeronavele F-16 ale Forțelor Aeriene Române desfășoară doar misiuni de instruire și de Poliție Aeriană în spațiul aerian național, în conformitate strictă cu legislația internațională.

Reprezentanții MApN sugerează că această încercare de dezinformare are legătură cu Summit-ul NATO de la Washington, recent încheiat. În cadrul acestui summit, au fost adoptate decizii esențiale pentru susținerea eforturilor de apărare ale Ucrainei împotriva războiului de agresiune declanșat ilegal și nejustificat de Federația Rusă. „Este evident că sursele fictive ale propagandei ruse transmit informații false”, au subliniat oficialii MApN.

MApN subliniază respectarea strictă a legislației internaționale

MapN a reiterat că, de la începutul invaziei ilegale a Federației Ruse în Ucraina, România, ca membru al NATO, a implementat măsuri de consolidare a posturii de apărare și descurajare. Aceste măsuri sunt strict defensive și proporționale cu potențialele amenințări la adresa securității regionale, respectând normele de drept internațional.

După anexarea ilegală a Peninsulei Crimeea de către Federația Rusă în 2014, aeronavele Forțelor Aeriene Române au participat la misiuni de Poliție Aeriană și Poliție Aeriană întărită sub comandă NATO, alături de aeronave ale partenerilor. Aeronavele românești care iau parte la aceste misiuni operează exclusiv în spațiul aerian național, având ca scop întărirea capacității de reacție și descurajarea oricăror acțiuni ostile.

Citește și: Jens Stoltenberg dă undă verde atacurilor Ucrainei pe teritoriul Rusiei: ”Are dreptul de a ataca ținte militare legitime pe teritoriul țării agresoare”

MapN a accentuat că scopul principal al Alianței Nord-Atlantice este de a garanta securitatea celor 32 de state membre NATO și a peste un miliard de cetățeni.

„Toate deciziile luate la nivelul Alianței au fost pur defensive, pentru apărarea statelor membre și descurajarea oricărei agresiuni împotriva teritoriului aliat.

Ministerul Apărării Naționale va reacționa cu promptitudine pentru devoalarea oricărei încercări de dezinformare a publicului prin lansarea în spațiul mediatic a unor informații false. Cetățenii trebuie să aibă încredere că informațiile pe care le primesc sunt corecte, iar acest deziderat se poate obține doar prin informarea din surse oficiale”, au spus reprezentanții.

Citește și: NATO, acuzată de tentativă de asasinare a lui Vladimir Putin. Moscova a adoptat măsuri sporite de securitate pentru a-l proteja pe liderul de la Kremlin

 

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Creșterea TVA la 24%, scenariul care îi îngrozește pe români. Avertismentul specialiștilor: ”Să nu ne jucăm cu focul”
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. A trimis o cerere de prelungire a suspendării pe 27 august
Playtech.ro
Răcire bruscă a vremii! Vine toamna pe nepregătite, ANM anunţă potop
Adevarul
Propagandista înfocată a lui Putin, Margarita Simonian, diagnosticată cu o boală extrem de gravă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Cine sunt Cristi și Adelin, tinerii care au murit în accidentul din Budeasa! Cei doi aveau niște cariere strălucite în față
Cancan.ro
BREAKING | Mama Adrianei Bahmuțeanu a murit
iamsport.ro
Urmează despărțirea?! Lucescu a pierdut vestiarul României! Dezvăluiri uluitoare din culise: 'Jucătorii nu îl mai respectă! El spune o chestie, uită, stafful trage să îl acopere'
MediaFlux
Probleme la pensii. Ministrul Muncii anunță măsuri de ultimă oră
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască