Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, veste extraordinară pentru fermieri: „Încep plățile în programul Tomata”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, anunță că încep plățile în programul Tomata, de care vor beneficia peste 24.000 de fermieri.
Filip Stan
16 iul. 2024, 18:16
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, veste extraordinară pentru fermieri:

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, veste extraordinară pentru fermieri. În cadrul programului Tomata sunt înscriși în acest an 24.472 de fermieri, cei mai mulți fiind din județele Olt (7923), Galați ( 6651) și Dolj (2017).

Citește și Ciolacu respinge categoric posibilitatea măririi TVA: „Este exclus aşa ceva. Nu cred că România îşi permite anul viitor să aibă măriri de taxe şi impozite”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, veste extraordinară pentru fermieri: „Încep plățile în programul Tomata”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, veste extraordinară pentru fermieri: „Roșii românești gustoase, de la peste 24.000 de români gospodari. Încep plățile pentru programul Tomata. În piețe, în supermarket-uri sau în magazinele de cartier, din toată țara se găsesc roșii românești.

Anul acesta, avem 24.472 de fermieri înscriși în Program, cei mai mulți fiind din județele Olt (7923), Galați ( 6651) și Dolj (2017). Cu toții vor primi în conturi în zilele următoare prima tranșă de 1500 euro. În total, am virat 180 de milioane de euro către Direcțiile Agricole Județene pentru a alimenta conturile fermierilor.

Și pentru că ne dorim să avem roșii românești pe tot parcursul anului, fermierii vor primi cealaltă tranșă de 1500 de euro, în septembrie.

Succesul acestui program este meritul legumicultorilor noștri, acești români gospodari care au tot sprijinul și respectul nostru.

Vom continua să lucrăm pentru a îmbunătăți acest program, care, alături de alte măsuri, susține producția românească”, a transmis ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

Citește și Guvernul Ciolacu spune nu introducerii de noi taxe: reforma fiscală cerută de Comisia Europeană se va face fără împovărarea românilor

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fabrica istorică a Bucureștiului, demolată. Mega-proiectul de peste 1 miliard de euro care îi va lua locul
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cum ar fi arătat România cu Ion Rațiu președinte? Lecția Poloniei și avertismentul despre Bulgaria
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Creșterea vârstei de pensionare. Cât vor munci românii
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
Laurențiu Reghecampf se duce în instanţă! Sexy impresara a intrat în mare belea, după scandalul de la Snagov și...
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Aceasta buruiana este considerata cel mai bun medicament natural. Cum se foloseste
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!