Cazanciuc: Anunţăm joi rezultatele pentru judecătorul CEDO

 Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, a declarat, miercuri seară că se vor anunţa joi rezultatele selecţiei pentru funcţia de judecător la CEDO în cadrul căreia au fost audiaţi cinci candidaţi, iar oricare va fi ales de Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei România se va prezenta mai mult decât onorabil. 
Iulian Tudor
12 iun. 2013, 21:04
Cazanciuc: Anunţăm joi rezultatele pentru judecătorul CEDO

El a amintit că iniţial s-au înscris în cadrul procedurii şapte persoane, însă două s-au retras, potrivit Agerpres. 

„Au fost cinci audiaţi, mâine vom anunţa candidaţii şi public rezultatele selecţiei. Este procedura legală care cere, în urma audierilor, trei nume pentru a fi prezentate Guvernului. (…) A fost extrem de interesantă profesional audierea de astăzi. Spre satisfacţia noastră toţi s-au prezentat destul de bine. O bază de selecţie cred serioasă. (…) Sigur, în final, unul singur va fi ales şi nu de către România, dar oricare va fi ales ne prezentăm cu siguranţă mai mult decât onorabil şi poate să facă faţă fără niciun fel de emoţie oricărui interviu în Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei”, a afirmat ministrul.

Robert Cazanciuc a explicat că fiecare stat desemnează un judecător la CEDO, însă ulterior numirii el nu va fi reprezentantul României în sensul că promovează interesele statului român, ci va deveni independent, parte a unui mecanism destul de bine pus la punct, cu un mandat de şase ani. 

Referitor la faptul că voci din sistem ar fi afirmat că oameni cu potenţial s-ar fi retras după ce s-a vehiculat ca sigură câştigarea acestei funcţii de către Iulia Motoc, judecător CCR, ministrul Justiţiei a subliniat că e foarte greu să se vorbească de „dat ca sigur” pentru că acest lucru se poate spune doar după interviul în cadrul APCE.

„Noi nu facem altceva decât să propunem o listă de trei nume. Fiecare dintre cei trei are propria şansă în funcţie de prestaţia în faţa Adunării Parlamentare. Nu noi decidem cine va fi judecătorul României la CEDO. Nu România decide acest lucru. România propune trei candidaţi plus un nume de rezervă din care va fi selectat în final cel care va reprezenta România la CEDO”, a explicat Cazanciuc.

Întrebat despre faptul că în cazul în care va fi aleasă Iulia Motoc s-ar putea spune că a fost un aranjament, ministrul a menţionat că este aproape imposibil să creadă cineva în mod serios că România poate determina ca Adunarea Parlamentară să decidă un anumit nume. 

„Dacă va fi Iulia Motoc înseamnă că este cea care s-a prezentat cel mai bine la audieri”, a completat el. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
MApN schimbă legea rezerviștilor voluntari. Noi reguli pentru cetățenii fără pregătire militară
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi