Corvinul – Rijeka 0-0 în Europa League. Rezultat mare pentru hunedoreni, calificarea se decide în Croaţia

Corvinul a remizat pe teren propriu cu Rijeka, scor 0-0, în prima manşă a turului al doilea preliminar din Europa League. Meciul s-a jucat la Sibiu, cu 10.000 de spectatori în tribune. Manşa a doua e programată, joi, 1 august, în Croaţia.
Filip Stan
25 iul. 2024, 21:55
Corvinul - Rijeka 0-0 în Europa League. Rezultat mare pentru hunedoreni, calificarea se decide în Croaţia
Corvinul - Rijeka 0-0 în Europa League. Rezultat mare pentru hunedoreni, calificarea se decide în Croaţia

Corvinul – Rijeka 0-0. Corvinul a ținut piept și vicecampioanei din Croația, după ce a eliminat-o deja pe vicecampioana Ungariei, Paksi, cu 4-2 la general. Rijeka a pus probleme în cele 4 minute de prelungiri, dar nu a marcat și totul se decide în meciul retur, din Croația.

LIVE DIGI SPORT Corvinul – Rijeka VIDEO STREAM ONLINE în Europa League. În primul tur, hunedorenii i-au eliminat pe cei de la Paksi, vicecampioana și câștigătoarea Cupei din Ungaria (4-0 în tur, 0-2 în retur), în timp ce Rijeka, vicecampioana Croației, va debuta în noul sezon european. Pe lângă dubla manșă cu Paksi, Corvinul a mai disputat un singur meci în acest sezon, și anume Supercupa României contra celor de la FCSB, pierdută cu scorul de 0-3.

Echipele de start la meciul Corvinul – Rijeka

Corvinul: Lefter – F. Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Ubbink, Hrezdac, Neacșa – Roger, S. Buș, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga – Pop, Lupu, Bradu, Herghelegiu, Predică, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Câmpan, Chindriș
Antrenor: Florin Maxim

Rijeka: Zlomislic – Bogojevic, Galesic, Radejic, Cabraja – Hodza, Selahi, Patrovic – M. Pasalic, Obregon, Jankovic
Rezerve: Posavec – Kitin, Djouahra, Fruk, Ivanovic, Banda, Ilinkovic, Butic, Smolcic, Rukavina, Majstronovic, Dujmovic
Antrenor: Zeljko Sopic

Stadion: „Municipal Sibiu” (12.363 locuri)
Arbitru: Philip Farrugia (Malta)
Asistenți: Alan Camilleri, Luke Portelli, Alex Johnson

Echipa care se va califica dintre Corvinul şi Rijeka va juca în turul al treilea preliminar din Europa League cu învingătoarea „dublei” Sheriff (Moldova) – Elfsborg (Danemarca), iar echipa eliminată va continua în turul al treilea preliminar din Conference League, unde va întâlni învingătoarea „dublei” Milsami Orhei (Moldova) – Astana (Kazahstan).

Citeşte şi: Gică Craioveanu, prins la volan fără permis în judeţul Argeş. Poliţia a deschis dosar penal

Maltezul Philip Farrugia va arbitra meciul dintre Corvinul Hunedoara şi vicecampioana Croaţiei, HNK Rijeka, din prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal, care va avea loc pe Stadionul Municipal din Sibiu. Arbitri asistenţi vor fi Alan Camilleri şi Luke Portelli, iar al patrulea oficial a fost nominalizat Alex Johnson, toţi din Malta.

Maxim vs. Sopic

„Rijeka este un adversar de alt calibru. Anul trecut s-a bătut la campionat, l-a pierdut în ultimele două etape. Este o echipă redutabilă, cu fotbalişti cu cote şi salarii foarte mari, dar ne apărăm şansa şi sper să facem o dublă manşă bună”, a spus Florin Maxim.

Citeşte şi: Edi Iordănescu a semnat un nou contract, la doar trei zile după ce a anunţat că nu prelungeşte la naţională

„Corvinul este în liga a doua doar din cauza regulamentului lor nebun în legătură cu privatizarea cluburilor. Ne aşteaptă un meci dificil, dar trebuie să obţinem calificarea. Dacă nu din primul meci, atunci în ambele meciuri”, a spus Zeljko Sopic, antrenorul croaţilor.

Echipele probabile la meciul Corvinul – Rijeka

Corvinul: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Neacșa – Roger, Ubbink, Hrezdac – Lupu, Buș, Pîrvulescu. Antrenor: Florin Maxim.

Rijeka: Zlomislic – Bogojevic, Galesic, Radeljic, Cabraja – Butic, Hodza, Petrovic, Jankovic – Obregon, Banda. Antrenor: Zeljko Sopic.

Stadion: „Municipal Sibiu” (12.363 locuri). Arbitru: Philip Farrugia (Malta). Asistenți: Alan Camilleri, Luke Portelli, Alex Johnson.

Corvinul poate promova la finalul sezonului din Liga 2

Federația Română de Fotbal a decis în cadrul Comitetului Executiv din 23 iulie că primele două partide pe care Corvinul Hunedoara le are programate în noul sezon din Liga 2 vor fi amânate astfel încât, în cazul în care echipa pregătită de Florin Maxim va părăsi preliminariile competițiilor europene înainte de etapa a treia din Liga 2, să își poată modifica forma juridică și să poată promova în Superliga României încă de la finalul sezonului viitor.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Care este “amenda” pe care o plătesc jucătorii de la FC Argeș când calcă pe bec: “Sunt obligați să vină cu eclere!”
Capital.ro
Cetățenii care riscă să rămână fără cartea de identitate. Anunțul MAI pentru cei care au domiciliul la aceeași adresă
Playtech.ro
Ce înseamnă, de fapt, mersul „economic” și când ar trebui să îl folosești. Poate reduce consumul cu 20%
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 44 de ani și-a pierdut viața la scurt timp după ce a mâncat o pizza la un restaurant din Brazilia
iamsport.ro
Cătălin Oprișan, revoltat de ce s-a descoperit la mormântul lui Ilie Balaci: ”Ca să înțelegem unde suntem, dacă mai era nevoie!”
MediaFlux
Adrian Năstase lansează bomba neașteptată: Atacuri teroriste din partea Iranului în România
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj