Ponta: Bădescu şi-a dat demisia de la CNAS. Îl voi propune pe Cristian Buşoi

Prim-ministrul Victor Ponta a anunţat, în cadrul unei emisiuni la B1 TV, că Doru Bădescu şi-a dat demisia de la şefia Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Ponta îl va propune în locul său pe europarlamentarul PNL Cristian Buşoi.
Filip Stan
13 iun. 2013, 18:59
Ponta: Bădescu şi-a dat demisia de la CNAS. Îl voi propune pe Cristian Buşoi

Victor Ponta a precizat că a discutat în cursul zilei de joi la Guvern cu Doru Bădescu, iar la capătul întrevederii acesta şi-a prezentat demisia. Ponta a spus că i-a imputat lui Bădescu reacţia virulentă la auzul numirii lui Lucian Duţă drept membru în Consiliul de Administraţie al CNAS, deşi nu exista un decret prezidenţial în acest sens.

„Domnul Bădescu a avut o reacţie greşită. Şi-a prezentat demisia, iar mâine o să-l propun pe europarlamentarul Cristian Buşoi ca şef al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Domnul Bădescu s-a grăbit, în termeni exageraţi, să vorbească despre ceva ce nu s-a întâmplat”, a declarat primul-ministru.

Ponta a amintit că anunţul că Lucian Duţă va fi reprezentantul preşedinţiei în Consiliul de Administraţie al CNAS nu a fost făcut printr-un decret semnat de către preşedintele Traian Băsescu. „Domnul Duţă nu este membru în consiliu de administraţie. Administraţia Prezidenţială nu a semnat niciun decret şi a fost o acţiune personală a unui consilier prezidenţial, prieten cu domnul Duţă.”, a mai spus Ponta.

Ponta a avut, joi, o discuţie la sediul Guvernului cu preşedintele CNAS, dr. Doru Bădescu, căruia i-a reproşat limbajul folosit în comunicatul oficial difuzat după propunerea făcută de preşedintele Traian Băsescu.

Totuşi, premierul Ponta apreciază că există câteva probleme de fond în acest caz, printre care faptul că numirea lui Duţă în CA a fost transmisă către preşedintele CNAS printr-o simplă adresă semnată de consilierul prezidenţial Virgil Păunescu, nefiind publicat niciun decret prezidenţial în Monitorul Oficial.

Într-un comunicat al Guvernului se arată că nu poate fi trecut cu vederea nici faptul că Lucian Duţă este cercetat penal de DNA într-un dosar privind nereguli petrecute în perioada în care el a condus Casa Naţională de Asigurări de Sănătate.

„Doctorul Lucian Duţa face obiectul unor dosare de urmărire penală aflate pe rolul DNA în legatură cu încălcări ale legii privind Sistemul Informatic Unic Integrat de sănătate din România şi în legatură cu aplicarea Taxei clawback. Aceste nereguli au fost sesizate de Corpul de Control al Primului-ministru de Curtea de Conturi şi de CNAS inca de anul trecut. Toate aceste institutii au sesizat prejudicii de milioane de euro. Primul-ministru considera ca revenirea unei persoane cercetate penal, in legatura cu activitatea CNAS, reprezinta o situatie de  natura sa impiedice buna functionare a institutiei”, se arată în comunicat.

În luarea de poziţie a Guvernului se menţionează că întoarcerea lui Duţă la CNAS ar putea periclita anchetele desfăşurate de DNA: „Exista pericolul ca activitatea dr. Lucian Duta in pozitia de membru CA sa afecteze grav cercetarile in cauza, avand acces la informatii cu caracter confidential si de asemenea putand sa influenteze martorii (…) Primul-ministru considera ca aceasta situatie regretabila trebuie sa-si gaseasca o solutie rapida in scopul fundamental al bunei functionari a CNAS in slujba cetatenilor”.

Preşedintele Traian Băsescu l-a desemnat pe fostul preşedinte al CNAS Lucian Duţă drept membru în Consiliul de Administraţie al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate din partea Administraţiei Prezidenţiale. Scrisoarea de nominalizare a fost transmisă în data de 10 iunie.

Lucian Duţă a fost preşedintele CNAS în perioada 2009-2012. În prezent, Duţă este membru în BPN al PDL şi preşedinte interimar al PDL Sector 1.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Liderul Peluzei Nord îi dă interzis lui Louis Munteanu la FCSB: “Cu asta am spus tot!”. Ce crede despre venirea lui Florin Cernat ca director sportiv
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Când intră pensiile pe card, în noiembrie? Data la care ajung poștaşii
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Clubul din SuperLiga vizat de investiția lui Rinat Ahmetov rupe tăcerea! Ucraineanul are o avere de aproape 8 miliarde de euro
MediaFlux
Au intrat banii pe cardurile de alimente! Un milion de persoane au primit sumele, însă sute de mii de români încă așteaptă
stirilekanald.ro
Tensiuni la granița României cu Ucraina! Avioane F-16 și Eurofighter, ridicate de urgență
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai