EXCLUSIV Florin Piersic rupe tăcerea despre starea sa de sănătate: „Sufăr din cauza asta”

Florin Piersic se recuperează ușor, ușor, își continuă tratamentul și face exerciții de recuperare. Maestrul a început să meargă și se bucură de ieșiri cu prietenii. Totuși, marele actor nu va reveni încă pe pe scenă din cauza căldurilor sufocante.
Alina Costache
17 aug. 2024, 11:44
EXCLUSIV Florin Piersic rupe tăcerea despre starea sa de sănătate:
Florin Piersic

Florin Piersic a trecut printr-o perioadă dificilă din punct de vedere medical. Marele actor ajungea pe masa de operație în luna mai a acestui an. A fost supus unor intervenții, apoi s-a recuperat. Acum, la câteva luni distanță de la intervențiile suferite, actorul spune că se simte bine, însă nu va relua spectacolele, pentru că nu s-a recuperat total.

Florin Piersic, primele declarații despre starea de sănătate

Actorul mărturisește că se află încă în perioada de recuperare, dar se simte bine. Medicii i-au recomandat să facă mișcare, pentru că îl ajută foarte mult, dar îl deranjează temperaturile extrem de ridicate.

Nu mă apuc eu acuma de spectacole pentru că sunt călduri foarte mari, trebuie să îmi revin, pentru că eu sunt bine, sunt sănătos, dar trebuie să fac mișcare pentru că nu se poate, pe căldurile astea nu pot eu.

Eu sunt bine, mă mișc, merg. Pe mine mă seacă totuși de trei luni de zile sau 2 luni jumate, să stau numai în căldurile astea, toată lumea suferă din cauza asta„, a declarat Florin Piersic, în exclusiviate la România TV.

Citește și: Cum arată fiul ascuns al lui Florin Piersic. Dani a stat departe de țară și de luminile reflectoarelor

Cât valorează locuința lui Florin Piersic din Cluj Napoca

Actorul locuiește împreună cu soția sa, Anna Torok, într-o casă frumoasă în Cluj Napoca. Chiar dacă este îndrăgostit de orașul Cluj Napoca, acesta a menționat faptul că Bucovina face parte din el, pentru că este locul în care a crescut.

Sunt foarte legat de ţara asta. Sunt foarte legat de oamenii cu care mă întâlnesc, pe care îi iubesc, și mai ales de cei care sunt buni. Doresc ca oamenii din jurul meu să fie buni. Să fie aşa cum îmi doresc eu să fie şi aşa cum îmi doresc eu să fiu până în ultima zi a vieţii mele.

Dacă aş putea, din nou, m-aş întoarce pe Strada Bolintineanu, numărul 10, în Cluj, unde locuiam cu părinţii mei, să fiu din nou cu ei, acolo, la cină. Să mâncăm, să ne bucurăm, să o îmbrăţişez pe mama mea şi să-i spun: tu ai fost, eşti şi rămâi sufletul meu. Asta aş fi dorit, dacă aş fi avut o maşină a timpului.

Toate locurile din România sunt în sufletul meu, dar trebuie să spun că Bucovina, pentru mine, este locul în care am copilărit şi în care părinţii m-au dus până la vârsta de 22 de ani.

Gândiţi-vă că, până la 22 de ani, eu nu am văzut marea. N-am ştiut ce e aia să mergi la mare, dar mergeam în Bucovina, la rudele mele, la unchii mei, la nepoţii pe care i-am crescut pe lângă mine. Am cunoscut locuri grozave acolo, în Bucovina”, povestea Florin Piersic.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Șoferii români, controlați în toată țara, cu toate dispozitivele. Ce vor urmări în următoarele 24 de ore poliţiştii de la Rutieră
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Prețuri nebune pe litoral. Turiștii sunt disperați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Cu cine s-a cuplat Deea Maxer, după despărțirea de Robert Drilea. NIMENI nu se aștepta la asta! 😲
Playsport.ro
Telefonul mobil Trump, lansat de familia președintelui american, promite apeluri „patriotice” și este...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Start la recrutări în Armată Română. MApN, în goană după noi soldați
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat