O stațiune turistică din România a rămas fără apă potabilă în plin sezon al concediilor din cauza secetei

Staţiunea turistică Colibiţa din judeţul Bistriţa-Năsăud, situată în apropierea lacului de acumulare cu acelaşi nume, la poalele Munţilor Călimani, a rămas de joi fără apă potabilă, după ce operatorul judeţean de apă-canal a decis sistarea, pe fondul secetei prelungite.
Alina Costache
23 aug. 2024, 08:39
O stațiune turistică din România a rămas fără apă potabilă în plin sezon al concediilor din cauza secetei

România se confruntă vara acesta cu valuri lungi de caniculă. Lipsa precipitațiilor și temperaturile continue de peste 40 de grade a dus la secarea fântânilor și a lacurilor în multe zone din țară. Printre aceste se află și o stațiune turistică. Colibița, din județul Bistrița-Năsăud, a rămas fără apă potabilă în plin sezon al concediilor din cauza secetei.

Societatea Aquabis a anunţat, în prima parte a zilei de joi, că sistează apa pe străzile secundare din Colibiţa, până la ora 19,00, pentru ca în cursul după-amiezii să vină cu un nou anunţ de sistare, valabil pentru toată localitatea până vineri, la ora 14,00.

Citește și: Inversiune termică. ANM anunţă un ciclon cu ploi torenţiale, grindină şi vijelii cu putere de uragan în orele următoare

„Din cauza faptului că procesul de acumulare a apei în rezervorul care alimentează localitatea este considerabil încetinit, compania noastră anunţă sistarea furnizării apei potabile astăzi, 22 august 2024, de la ora 15.45, până mâine, 23 august 2024, la ora 14.00. Acest interval de sistare este necesar pentru ca nivelul apei din rezervor să atingă cote optime, astfel încât sa putem asigura necesarul de apă”, se arată în mesajul postat pe pagina de socializare a operatorului regional de apă-canal.

Directorul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Turism Bistriţa-Năsăud, Răzvan Cerceja, a precizat pentru AGERPRES că sistarea furnizării apei potabile îi afectează şi pe proprietarii de hoteluri şi pensiuni, care se văd nevoiţi să apeleze la surse alternative.

„Sunt afectaţi de lipsa apei. Trec pe sursele vechi: fântâni, puţuri etc. Toate au surse alternative, dar au probleme cu cantitatea de apă din sol, care este puţină”, a spus Cerceja.

Citește și: Sfârșit tragic pentru un tânăr de 22 de ani din Alba. S-a înecat după ce a rămas blocat în mâlul dintr-o baltă

Probleme cu furnizarea apei potabile, din cauza secetei, au apărut, joi, şi în cartierul Liviu Rebreanu al oraşului Năsăud, precum şi în comuna Lunca Ilvei. De asemenea, a fost sistată apa câteva ore şi pentru locuitorii de pe strada Valea Jelnei din municipiul Bistriţa şi din satele Jelna, Budacu de Jos, Buduş, Orheiu Bistriţei, Satu Nou şi Petriş, Aquabis anunţând că punctul de captare din Cuşma, de unde se face alimentarea, este „considerabil afectat, debitul apei fiind foarte scăzut şi insuficient pentru a asigura funcţionarea serviciului de furnizare a apei la parametri optimi”.

Operatorul de apă-canal a adresat populaţiei rugămintea de a folosi apa potabilă din reţeaua publică cu prudenţă şi responsabilitate, îndeosebi în această perioadă de secetă, doar în scopuri esenţiale – pentru băut, nevoi igienico-sanitare şi casnice, şi de a evita sau reduce frecvenţa acţiunilor precum irigaţii, spălarea trotuarelor, umplerea piscinelor.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Codul Rutier, mai dur cu șoferii care cred că pot scăpa de amenzi. Modificare care vizează o categorie aparte
Capital.ro
Șoferii care vor plăti până la 250 de lei pentru parcare. Nu se acordă locuri fixe. Primăria anunță cine poate solicita
Playtech.ro
Cât costă motorina în Bulgaria. Un român care s-a întors din Grecia, surprins de preţuri: „Oare s-au vorbit?”
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Iordănescu! Înainte de a se stinge, Lucescu i-a spus lui Burleanu ce selecționer să aducă la națională: ”Singurul antrenor pentru care ar garanta!”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj