Marcel Ciolacu pregăteşte amnistia fiscală pentru a recupera din arierate: „Ai scăpat de dobânzi şi de accesorii, iar mie îmi plăteşti baza”

În timpul unei vizite de lucru la Craiova, prim-ministrul Marcel Ciolacu nu s-a ferit să recunoască faptul că Ministerul Finanțelor lucrează la o fprmă de amnistie fiscală, pentru a recupera parte din cei 180 de miliarde de lei pe care statul le are în aerierate.
Filip Stan
28 aug. 2024, 10:00
Marcel Ciolacu pregăteşte amnistia fiscală pentru a recupera din arierate:

„Avem arierate de 180 de miliarde. Asta înseamnă 8% din PIB. Cu alte cuvinte, am avea excedent bugetar dacă am colecta toate arieratele. Normal că nu se pot colecta toate”, a declarat Marcel Ciolacu.

Premierul a mai adăugat: „Gândiți-vă că mai avem evaziune fiscală și un gap de TVA de aproape 10 puncte procentuale din PIB. Deci, ajungem la 18% din PIB pe evaziune și gap de TVA și pe arierate. Dar discuția de bază este cum să oprim investițiile, ca să nu avem deficit.”

„Eu cred că e o abordare incorectă. De aceea, ministrul finanțelor, după ce am avut o discuție foarte aplicată pe zona de arierate, a venit cu niște propuneri: până la sfârșitul anului, pe o perioadă limitată, în cazul în care îți plătești aceste arierate, statul român îți scade tot ce înseamnă dobândă și accesorii”, a mai declarat Marcel Ciolacu.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, răspuns ferm în problema avorturilor: „Sută la sută pentru. Fără discuţie”

Premierul a explicat că este o măsură utilă: „Deci, plătești baza – pentru că arieratele, eu îmi fac socoteala: sunt 180 de miliarde, nu adaug accesoriile. Mai mult, ministrul finanțelor a venit cu propunerea de a se acorda credit fiscal. Eu, statul, îmi recuperez banii, iei credit fiscal și apoi îți urmărești plata. Ai scăpat de dobânzi și de accesorii, iar mie îmi plătești baza.”

„Adevărat, pe o perioadă limitată, pentru că altfel creezi o permanență și, normal, cei care au plătit consideră: domnule, noi am fost proștii care am plătit și acum dați facilități celor care n-au plătit? Dar e o abordare corectă. Eu, prim-ministru, nu urmăresc oamenii ca să-i bag în pușcărie. Nu sunt procuror, nu sunt judecător. Eu un singur lucru vreau: vreau taxele, pe care să le plătim cu toții”, a mai declarat acesta.

Citeşte şi: EXCLUSIV | Sorin Grindeanu, detalii despre deciziile de recalculare a pensiilor: „Mama a primit 700 de lei în plus. Se aruncă cu noroi într-o acțiune bună pentru pensionarii României”

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Afacerea cu care a dat lovitura Costel Pantilimon. Produsele conțin ingrediente naturale și sunt din ce în ce mai căutate în România: ”Sunt foarte sănătoase”
Capital.ro
Decizie după excluderea lui Călin Georgescu. Au fost condamnați. Parchetul de pe lângă Tribunalul București a dat verdict final
Playtech.ro
„Are soțul/soția dreptul la casa trecută de părinți pe numele meu, la divorț?”. Un avocat a explicat cum poate fi protejată averea la partaj
Adevarul
Palatul romilor, copie a Casei Albe, înnebunește Internetul. Doi vloggerii l-au prezentat lumii întregi
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
Accident cu 11 victime, inclusiv minori, în județul Ialomița! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Cancan.ro
Pe ce dată vine iarna în București, de fapt. Meteorologii Accuwerather anunță prima temperatura negativă în Capitală
iamsport.ro
ȘOCANT: Zouma valorează mai mult decât 9 echipe din SuperLiga! Petrolul are 40 de jucători, dar lotul său rămâne mai slab cotat decât francezul
MediaFlux
Cu cât se măresc impozitele pentru locuințe și mașini în 2026. Pentru o categorie auto șoferii vor plăti mai puțin
stirilekanald.ro
Venezuela și SUA, noul război mondial? Cresc tensiunile între cele două state. Donald Trump dă liber armatei la atac
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…