Șase elevi au fost înjunghiați de un coleg. Unde s-a întâmplat totul

Șase elevi au fost înjunghiați de un coleg al lor, la școală. Un angajat al unității de învățământ a reușit să-l imobilizeze pe atacator înainte ca acesta să facă alte victime.
Irina Dumitrescu
19 sept. 2024, 11:55
Șase elevi au fost înjunghiați de un coleg. Unde s-a întâmplat totul

Incidentele violente s-au petrecut într-o școală din Portugalia, la Azambuja, oraș din apropierea capitalei Lisabona, potrivit presei internaționale. Odată ajuns la școală, un elev de 12 ani a îmbrăcat o vestă antiglonț pe care o avea în rucsac, apoi a scos un cuțit și a început să lovească în stânga și-n dreapta.

În urma atacului, șase elevi cu vârste între 12 și 14 ani – cinci fete și un băiat – au fost răniți. Băiatul a fost înjunghiat în stomac și transportat de urgență la un spital din Lisabona, fiind acum în afara oricărui pericol. Cele cinci fete nu au fost rănite grav, au precizat reprezentanți ai autorităților.

La fața locului au intervenit cinci ambulanțe.

Inițial, s-a vehiculat o informație potrivit căreia printre răniți s-ar fi aflat și un cadru didactic, însă aceasta nu a fost confirmată.

Totul a pornit de la o ceartă

Primarul orașului Azambuja, Silvino Lúcio, a declarat că atacul ar fi avut loc după o ceartă între elevi. Astfel, elevul de ani a avut un conflict verbal cu mai mulți colegi, apoi a plecat acasă și a revenit aducând cu el în rucsac cuțitul și vesta antiglonț. ”Nu a avut o țintă, un obiectiv precis. Cum au apărut victimele, au și fost atacate”, a mai spus edilul.

Un angajat al unității de învățământ a reușit să-l imobilizeze pe atacator.

Citește și Ginerele lui Nicolae Ceaușescu cere reluarea procesului pedepsei cu moartea a fostului lider comunist: „În decursul istoriei, justiția a greșit uneori”

Despre vesta antiglonț se spune că ar fi a tatălui atacatorului, deși acesta nu lucrează în cadrul unei serviciu de intervenție care să aibă așa ceva în dotare, au mai spus reprezentanți ai autorităților.

Premierul Portugaliei, Montenegro, Luis Montenegro, a condamnat atacul de la școala din Azambuja și le-a urat elevilor răniți însănătoșire grabnică. ”Acesta a fost un act izolat și un fenomen străin societății portugheze, însă care ar trebui să-i facă pe toți din spațiul public să reflecteze responsabil. Guvernul rămâne pe deplin angajat să protejeze cetățenii și toate instituțiile, precum școlile”, a spus Montenegro, într-un mesaj pe postat pe rețeaua de socializare X.

Citește și S-a descoperit un nou sistem de grupe sanguine! Cine câștigă din asta

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Denis Drăguș renunță la o avere pentru a semna cu FCSB! Câți bani vrea de la Trabzonspor
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?