Au fost găsiți gemenii din Târgu Jiu care au fugit de la părinți. Aceștia se ascundeau de poliție la 300 de kilometri de casă

Marian și Gheorghe, gemenii din Târgu Jiu în vârstă de 15 ani, au plecat la liceu și nu s-au mai întors acasă. Aceștia au fost găsiți, în cele din urmă, după câteva zile.
Alina Costache
20 sept. 2024, 09:32
Au fost găsiți gemenii din Târgu Jiu care au fugit de la părinți. Aceștia se ascundeau de poliție la 300 de kilometri de casă

Gemenii Marian și Gheorghe de 15 ani, originari din Târgu Jiu, nu s-au mai întors acasă pe 17 septembrie, după liceu. Inspectoratul de Poliție din Gorj a anunțat pe în acea zi că mama tinerilor a sesizat poliția cu privire la dispariția fiilor ei, care nu s-au mai întors acasă și nu au mai răspuns la telefon.

„La data de 17 septembrie, poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Târgu Jiu au fost sesizaţi de o femeie de 34 de ani, din localitate, cu privire la faptul că, la data de 16 septembrie, în jurul orei 14,00, cei doi copii ai săi, Marian Tăbuşi şi Gheorghe Tăbuşi, ambii de 15 ani, după finalizarea programului şcolar la liceu, nu au mai revenit la adresa de domiciliu.” declara, atunci, IPJ Gorj.

Citește și : Peste 70.000 de kilograme de carburant au fost furate de șoferii unei firme de salubritate din Timișoara

„Semnalmente Marian Tăbuşi: înălţime 1,73 metri, greutate de aproximativ 59 kilograme, ten deschis, faţă rotundă, ochi căprui, păr şaten, fără semne particulare sau tatuaje. La data dispariţiei purta un hanorac alb, blugi de culoare neagră şi adidaşi de culoare albă. Semnalmente Gheorghe Tăbuşi: înălţime 1,71 metri, greutate de aproximativ 59 kilograme, ten deschis, faţă rotundă cu aluniţe, ochi căprui, păr şaten, fără semne particulare sau tatuaje. La data dispariţiei purta un hanorac negru, blugi de culoare neagră şi adidaşi de culoare gri”, au adăugat atunci reprezentanţii IPJ Gorj”

Ce au făcut gemenii în tot acest timp

Gemenii au ajuns de la Târgu Jiu la Arad, deci la peste 300 de kilometri de casă, unde au închiriat o garsonieră în regim hotelier. Au fost găsiți în garsonieră ieri, în jurul orei 17:00, după ce proprietarul garsonierei i-a recunoscut și a alertat autoritățile.

Citește și : Nicolae Ciucă anunţă noi schimbări la pensii: „Mi-a promis Marcel Ciolacu”

Tinerii nu se așteptau să fie prinși de polițiști, care conform unor surse de poliție au apelat la anumite tehnici pentru a fi siguri că frații vor deschide ușa garsonierei. Polițiștii s-au prefăcut ca fiind de la compania de gaze și că fac o verificare, reușind astfel să intre.

Frații au plecat de acasă cu 1.000 de euro

Cei doi frați au plecat de acasă cu 1.000 de euro, fiind determinați să facă acest lucru din cauza unei neînțelegeri cu tatăl lor. Cearta a fost iscată de faptul că tatăl, verificând telefonul unora dintre ei, a observat că aceștia au cheltuit bani la jocurile de noroc. A doua zi, ei au trecut pe acasă să mănânce și au părăsit domiciliul fără să anunțe părinții.

Pentru a fi siguri că nu sunt găsiți, Gheorghe și Marian au cumpărat o cartelă nouă și au scos-o pe cea veche din telefon. Au fost chiar surprinși când au făcut acest lucru, de camerele de supraveghere din gara din Craiova.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cei mai bogați patroni din fotbalul românesc, lovitură de milioane de euro. Ce arenă au cumpărat în Europa
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Când poate fi demolată o construcție ridicată fără autorizație, chiar dacă e pe teren privat
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce au ajuns să mănânce fotbaliștii români: 'Îți plutește în stomac!'
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil