Bătaie cu bâte la Spitalul Pantelimon. Scandalul izbucnit între două familii a început în stradă și a continuat la camera de gardă

Scandal la camera de gardă a Spitalului Pantelimon. Membrii a două familii s-au bătut cu bâtele în stradă, iar mai apoi s-au mutat în unitatea spitalicească. Incidentul a fost surprins de camerele de supraveghere.
Alina Costache
21 sept. 2024, 16:20
Bătaie cu bâte la Spitalul Pantelimon. Scandalul izbucnit între două familii a început în stradă și a continuat la camera de gardă
Bătaia din stradă s-a mutat în camera de gardă a Spitalului Pantelimon

UPDATE: Potrivit ultimelor informații, șase persoane au ajuns la Spitalul Sfântul Pantelimon din Capitală în urma unui conflict violent între două familii din orașul Pantelimon. Atacatorii, peste 10 persoane, au intrat înarmați cu bâte, furci și cu săbii și i-au căutat pe răniții care ajunseseră la spital, pentru a-i lovi din nou.

Doar o femeie a fost agresată, ceilalți indivizi implicați în scandalul inițial fiind în afara UPU, În urma investigațiilor, două persoane au avut nevoie de intervenții chirurgicale. Pacienții s-au ridicat de pe paturi pentru a pleca din zonă, pesonalul medical fiind și el speriat.

Oficialii spitalului susțin că totul s-a petrecut în decurs de 3 – 4 minute. Oamenii înarmați cu tot felul de obiecte au oprit mașina în fața porții spitalului, au intrat în fugă în unitatea medicală, căutându-i pe cei care ajunseseră la spital.

„Au intrat cu bâte, cu furci şi cu săbii, din ce am putut vedea în urma analizei imaginilor surprinse de camerele de supraveghere din unitatea de primiri urgenţe. Au fost cam 10-15 persoane care au oprit în faţa porţii spitalului, au coborât în fugă şi efectiv au intrat fără nicio reţinere, fără a putea fi opriţi, în camera de gardă, în căutarea primelor victime, sosite cu mijloace proprii. Au fost foarte agresivi. Din fericire, personalul medical nu a fost agresat fizic, sunt doar foarte speriaţi. Au lovit aparatură, au distrus un birou şi au dat cu bâta într-un calculator. Au ameninţat, au făcut scandal şi au părăsit repede unitatea de primiri urgenţe pentru că şi-au dat seama că sosesc organele de poliţie care fuseseră deja alertate de către personalul medical prin 112”, a declarat, într-o intervenţie la Digi 24, purtătorul de cuvânt al Spitalului Sfântul Pantelimon, Fiorela Mitoiu, care este şi medicul şef al UPU de la Spitalul Sfântul Pantelimon.

Medicul a dezvăluit că nu sunt victime în rândul personalului medical. O femeie care ajunsese la spital a fost lovită în zona de triaj a camerei de gardă a spitalului.

„Singura persoană a fost agresată suplimentar a fost o femeie, chiar în zona de triaj a fost lovită de către unii din cei sosiţi. Din fericire, ceilalţi erau în investigaţii şi nu se aflau în UPU. I-au căutat prin toate camerele, intrând cu săbiile şi cu furcile, că erau cu furci dotaţi, dar pentru că nu i-au găsit, pentru că erau plecaţi în afara UPU, au părăsit, ulterior, fără alte victime suplimentare”, a povestit medicul.

Medicul a explicat că la poarta spitalulu sunt agenți de pază, dar „era absolut imposibil să-i poți opri”.

„Cu mâinile goale să vii în faţa unor oameni cu sabia în mână, este un pic cam greu”, afirmă medicul.

Dintre cei implicaţi în scandalul care a izbucnit în oraşul Pantelimon, şase persoane au ajuns la Spitalul Sfântul Pantelimon. Două dintre acestea au nevoie de intervenii chirurgicale şi au fost deja duse în blocul operator.

Știrea inițială: Două familii din orașul Pantelimon, județul Ilfov, s-au luat la bătaie, membrii acestora provocându-și reciproc răni. Scandalul a continuat la camera de gardă a Spitalului Pantelimon, unde au ajuns răniții, iar rudele acestora au venit cu obiecte contondente.

În timpul incidentului, un monitor din camera de gardă a fost distrus. Cei implicați au plecat înainte de sosirea polițiștilor. În prezent, Poliția face verificări pentru identificarea celor implicați în evenimetele violente.

Citește și: Viitura de pe Dunăre va intra în România peste o săptămână! Ce măsuri pregătesc autorităţile

„La data de 21 septembrie 2024, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti- Secţia 9 Poliţie au fost sesizaţi, prin sistem 112, de către angajaţii unui spital din Sectorul 2, cu privire la un scandal la camera de gardă a unităţii spitaliceşti.

Din verificările efectuate până în acest moment a rezultat presupunerea rezonabilă că, în urma unui conflict care ar fi avut loc, între două familii, în oraşul Pantelimon, mai multe persoane ar fi fost rănite. Ulterior, persoanele vătămate au ajuns la un spital din Sectorul 2 al Capitalei.

Totodată, la spital ar fi venit şi alte persoane, care aveau mai multe obiecte contondente. În urma altercaţiei ar fi fost distrus un monitor de la camera de gardă”, informează Poliţia Capitalei.

La fața locului au ajuns mai multe echipaje de poliție, dar cei implicați în altercație plecaseră deja de la spital. Polițiștii de la Secția 9 București fac verificări pentru identificarea și depistarea celor implicați în scandal.

Citește și: Localitatea cu cale ferată și haltă din România în care trenul nu a ajuns niciodată. Investiția făcută la finalul anilor ’80 a fost uriașă, dar acum totul e pustiu

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru tulburarea ordinii și liniștii publice, distrugere, lovire sau alte violențe, cercetările desfășurându-se sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Top 3 meciuri ale naționalei realizat de Mircea Lucescu! De ce victoria cu Austria este colosală pentru Il Luce: “Niciodată nu am făcut asta în toată cariera mea”
Capital.ro
Călin Georgescu nu se ascunde. Persoana cu care a fost surprins. A stat non-stop lipit de el, chiar și în Biserică
Playtech.ro
Refuzul actului adiţional la muncă. Ce poate să îţi impună angajatorul?
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Ce spune legea în cazul mamei ucise pe trecerea de pietoni. Este femeia vinovată că a ieșit în fața mașinii?
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună noiembrie istorică în România. Temperaturi ciudate în București
iamsport.ro
Nedreptatea trăită la Mondial de ”cel mai bun număr 9” al României! Ar fi fost ignorat pentru ca Răducioiu să fie vândut: ”Acela a fost interesul”
MediaFlux
Poți calatori gratis cu mașina electrică! Iată cum
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025