Cum s-a lăsat Marcel Ciolacu convins să intre în cursa pentru Cotroceni: „M-a încurajat acest mandat de premier, a fost complicat”. Pe mâinile cui va rămâne șefia PSD dacă Ciolacu va fi ales președinte al României

Marcel Ciolacu a susținut, o perioadă îndelungată, că nu are de gând să candideze la președinția României. Și totuși, la mijlocul lunii august, liderul PSD a anunțat că a decis să candideze la cea mai înaltă funcție în stat.
Alina Costache
26 sept. 2024, 12:42
Cum s-a lăsat Marcel Ciolacu convins să intre în cursa pentru Cotroceni:

Marcel Ciolacu a decis, în cele din urmă, să-și depună candidatura la alegerile prezidențiale după mai multe discuții cu colegii de partid. În plus, s-a simțit și mult mai stăpân pe sine după experiența pe care a avut-o ca premier, un mandat „complicat, sub presiune electorală„, a dezvăluit acesta într-un interviu acordat Hotnews.

Ce l-a convins pe Marcel Ciolacu să candideze la președinție: „M-a încurajat acest mandat de premier, pentru că a fost unul complicat”

Cred că discuțiile cu colegii și proiectele conturate împreună (m-au convins să candidez – n.red.). A fost un moment determinant când am decis să intru în această cursă. Fiecare avem momentele noastre de sinceritate, îmi place să mă uit în oglindă și să văd: Poți duce această funcție?

M-a încurajat acest mandat de premier, pentru că a fost unul complicat, sub presiune electorală și m-a încurajat că am știut să iau decizii și să îmi asum. Mi-ar fi plăcut pentru România un președinte precum Ioan Aurel Pop de la Academia Română. Îmi place farte mult de dl președinte„, a spus Marcel Ciolacu referitor la decizia de a intra în cursa pentru Cotroceni.

Citeste si Ciolacu, despre proiectul care îi permite lui Iohannis să candideze la parlamentare: ”Nu am avut discuţii cu preşedintele pe acest subiect. În aprilie Iohannis dorea să fie la NATO sau la Comisia Europeană”. Cum răspunde atacurilor președintelui

Șeful PSD spune că nu este important procentul de la care pornește în campanie și, dat fiind că, în sondaje, si află pe locul 1, deci va intra în turul 2 al alegerilor prezidențiale, nu se teme de niciun contracandidat care ar putea intra în turul 2.

Importantă e precepția românilor, se vor schimba cifrele. În acest moment, sunt pe primul loc. Pe locul 2? Depinde de cine face sodajul. Nu am nicio problemă cu niciunul. E o bătaie cine intră în turul 2 și e benefic„, a precizat Marcel Ciolacu.

Cine îl va succeda pe Marcel Ciolacu la șefia PSD

Preşedintele PSD a fost întrebat, în cadrul aceluiași interviu, cui va lăsa conducerea partidului în cazul în care va câştiga alegerile prezidenţiale.

Toţi foştii preşedinţi ai Partidului Social-Democrat au vrut să lase moştenitori. Ştiţi la câţi le-a ieşit? La niciunul. Am încredere în colegii mei că ştiu ei mai bine ce trebuie să facă. (…) Toţi foştii preşedinţi, că erau liberi sau neliberi, au încercat să lase un moştenitor la partid. Prostii. Colegii mei au capacitatea să îşi ia singuri deciziile şi fără mine”, a declarat Ciolacu.

Totodată, liderul PSD a spus că nu se teme că va fi debarcat de la șefia partidului în care nu va câştiga alegerile prezidenţiale, aşa cum s-a întâmplat cu toţi preşedinţii PSD înaintea lui.

Citeste si Marcel Ciolacu, despre cum i-a fost percheziționată casa de către Securitate: Am avut un frate mai rebel care a plănuit să fugă în Iugoslavia. Am avut percheziții în casă

În primul rând, e o temă falsă, fiindcă o să câştig alegerile. În al doilea rând, eu cu Sorin Grindeanu şi cu Mihai Tudose sunt prieten. Sunt şi coleg, sunt şi prieten. Mai mult, şi Sorin Grindeanu şi Mihai Tudose sunt cei mai critici prieteni ai mei. De zeci de ori pe zi mă enervează Grindeanu. Şi eu îl enervez pe el. Cu Tudose e şi mai complicat. Eu nu mi-am ales oamenii din jurul meu ca să fie nişte yes-man-i.

Şi cred că a fost unul dintre marile secrete ale mele de a avea capacitatea să fiu normal şi de a fi contrazis cu argumente de către colegii mei. Şi mă bucur că sunt aşa. Normal că mai facem şi glume. Normal că spunem anumite adevăruri prin glume. Suntem vii. Nu suntem nişte anchilozaţi la Partidul Comunist unde nici eu… Am mai auzit-o şi pe asta cu PSD-ul e continuatorul comunismului. Îmi pare rău, îmi cer scuze, nici eu nu am fost membru de partid, nici Sorin Grindeanu. Grindeanu a avut bunicul în puşcărie comunistă, Mihai Tudose nu a fost comunist”, a mai declarat Marcel Ciolacu.

DailyBusiness
ANAF îi cere lui Klaus Iohannis aproape un milion de euro pentru imobilul din Sibiu
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Echipa de start la FCSB – Aberdeen! Gigi Becali scoate un jucător important din echipă: Ngezana și Mihai Popescu, titulari! Update exclusiv
Capital.ro
Marele actor a murit! Lumea l-a iubit enorm. Îi făcea pe toți să râdă. Adio, maestre!
Playtech.ro
Impozitul pe locuințe va crește cu 70% din 2026. Premierul Ilie Bolojan, avertisment pentru primari
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Incendiu de vegetație uscată în Chiajna! Mesajul RO-Alert primit de oamenii din zonă
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a șocat pe cei care se aflau în preajma lui. Cum s-a comportat
MediaFlux
Hidroelectrica, anunț pentru sute de mii clienți privind convenția de consum: Puteți cere actualizarea
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE