Povestea dramatică a lui Niculae, tânărul de 24 de ani care locuiește pe străzi. Nimeni nu-l angajează fiindcă nu are o casă: „Mă încurajez câteodată singur”

Niculae are 24 de ani și a avut o viață foarte grea. Nu a știut niciodată cum e să spună cuiva "mamă" sau "tată", iar de când a fost dat afară din sistemul instituționalizat și a terminat banii ce i-au fost alocați, străzile au devenit casa lui.
Filip Stan
28 sept. 2024, 21:03
Povestea dramatică a lui Niculae, tânărul de 24 de ani care locuiește pe străzi. Nimeni nu-l angajează fiindcă nu are o casă:

Niculae reușește să trăiască din mila oamenilor și din peturile pe care le duce la reciclat. Cel mai mult își dorește să termine liceul și să-și găsească un job care să-i asigure un trai decent. Ce l-a ajutat mereu să depășească toate provocările vieții a fost credința sa în Dumnezeu. „Cel mai mare vis este să termin liceul, să am un loc stabil şi un acoperiş deasupra capului şi să am o dantură (…)”.

Cu toate că nu s-a putut bucura de dragostea părintească niciodată, Nicolae știe că iubirea e mai de preț decât banii.

Citește și Ce sunt obligaţi să facă românii care locuiesc la bloc dacă au aragaz. S-a dat lege, iar amenzile ajung la 4.000 de lei

„De iubire am cel mai mult nevoie, cred că ar fi cel mai ok pentru mine pentru că atâţia ani cât am stat, nu am avut parte de o familie, nu pot să zic că o sunam pe mama şi îi ziceam mamă pentru că nu mi-e mamă. Nu o judec, nu o voi judeca în continuare, o înţeleg, cum şi alţii mă înţeleg pe mine, ştii, şi contează foarte mult. dar nu poţi cât stai în cămin să ai pe cineva, să te ataşezi, să spui mamă, tată…adică văd tineri care trec pe lângă mine ştii şi îi văd la telefon, ce faci mamă, cum eşti. Lucrurile astea pe mine mă afectează foarte rău”, a mărturisit el într-un interviu postat pe TikTok şi venit pe platforma Fii Observator.

Niculae: „Caut bidoane să strâng de 50-60 de lei ca să pot să mânânc ceva”

Zi de zi se chinuie să trăiască și să strângă bani pentru masă. Uneori nu reușește, așa că sunt și zile când nu mănâncă nimic.

„E o viaţă, nu ştiu dacă e dreaptă sau nedreaptă pentru mine, dar încurajez şi mă încurajez câteodată singur şi îmi pun întrebări şi îmi răspund singur. Cel mai greu atunci când stau pe drum şi stau şi caut bidoane să strâng de 50-60 de lei ca să pot să mânânc ceva, adică nu am în principiu pe cineva alături de mine, măcar cu nişte sfaturi să zici, bă fă aia că e bine pentru tine sau lucrurile astea.

Eu cât timp am stat în orfelinat, orice copil ia o alocaţie, cum şi eu la rândul meu am luat-o, dar noi nu aveam dreptul să ne atingem de ea, se strângea pe un cont bancar personal la fiecare copil în parte. Când ieşi din sistem ţi se acordă alocaţia respectivă 98 de milioane. M-am unit cu o persoană…tot din centru, am plătit chiria pe mai multe luni de zile ca să fim noi liniştişţi, banii i-am folosit cu un scop. Am locuit câteva zile pe străzi, până când a venit perioada ploioasă, am fost nevoit să apelez la un prieten măcar pentru două zile să mă ţină şi mai departe sunt nevoit să stau pe străzi. Este urât pe stradă, nu poţi să dormi, ai documentele şi lucrurile importante cu tine”, a mai povestit tânărul.

Citește și Organizatorii anunță că au anulat manifestările de duminică ale evenimentului ”Străzi deschise – București, promenadă urbană” din pricina ciclonului ce va lovi capitala

Niculae își dorește mult să muncească, știe că e singura soluție pentru a-și putea asigura tot ce are nevoie. Din păcate, însă, se confruntă cu numeroase refuzuri, pe motiv că nu are unde locui.

„Am sunat la mai multe anunţuri, am explicat situaţia mea, dar, din păcate, angajatorii respectivi mi-au explicat că nu există posibilitate şi am fost respins pe motiv că nu am unde să stau. Sunt zile când nu mănânc nimic. Au fost zile când aveam 3-4 lei şi am mâncat pufuleţi. E o încercare dată de Dumnezeu. Doamne dă-mi putere să continui mai departe, să am o viaţă mai uşoară”, mai spune Nicolae.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Călin Georgescu îi unește pe români în ziua de Crăciun. Cum își pot recâștiga țara: Pentru cei care vor veni după noi, să știe!
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend