Ucraina a lansat zeci de drone către regiunile vestice ale Rusiei, Kremlinul susține că le-a doborât. Zelenski vrea rezultate mai rapide pe front

Unităţile de apărare aeriană ale Rusiei au distrus 47 de drone ucrainene care vizau vestul ţării, a declarat miercuri Ministerul Apărării, în timp ce oficialii regionali susţin că atacurile nu au provocat victime.
Filip Stan
09 oct. 2024, 09:54
Ucraina a lansat zeci de drone către regiunile vestice ale Rusiei, Kremlinul susține că le-a doborât. Zelenski vrea rezultate mai rapide pe front

Deasupra regiunii de frontieră din sud-vest Briansk au fost doborâte 24 de drone, iar restul au fost distruse deasupra regiunilor Belgorod, Kursk, Rostov şi Krasnodar şi a apelor Mării Azov, a declarat ministerul pe Telegram.

Un incendiu declanşat de resturile căzute într-o zonă neamenajată din sudul regiunii Rostov, la graniţa cu Ucraina, a fost stins rapid, a declarat guvernatorul regional Vasili Golubev, adăugând că nu au existat alte pagube.

Administratorul regiunii Briansk, Aleksandr Bogomaz, a declarat că serviciile de urgenţă lucrează în locurile unde au căzut resturi, fără a spune dacă au existat pagube.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat marţi că forţele ucrainene menţin o presiune suficientă asupra trupelor ruse în regiunea Kursk din Rusia, unde Kievul a lansat o incursiune în masă în luna august. „Luptele continuă acum în regiunea Kursk pentru a treia lună şi menţinem presiunea necesară asupra Rusiei în acest sector”, a declarat Zelenskiy în discursul său video nocturn după o întâlnire cu comandanţii de rang înalt ai armatei.

Citește și: Două nave cu cereale din Marea Neagră, lovite de rachete rusești, susține Kievul

Forţele ucrainene au cucerit zeci de sate din regiunea Kursk, la graniţa Rusiei cu Ucraina, deşi Moscova afirmă că o parte din teritoriu a fost de atunci recucerită. Între timp, trupele ruse avansează în zone din regiunea Doneţk, la sud, principalul obiectiv al campaniei Moscovei în Ucraina.

Zelenski a mai declarat marţi că Ucraina trebuie să aibă rachete avansate şi să obţină rezultate mai rapide cu acestea pe câmpul de luptă. El a spus că la întâlnirea cu comandanţii armatei a discutat despre aprovizionarea internă cu arme, drone, despre războiul electronic şi, mai presus de toate, despre rachetele care ar aduce beneficii rapide în confruntările de pe câmpul de luptă cu forţele ruse. „În toate realizările Ucrainei în materie de rachete, trebuie să existe mai multe rezultate în luptă atât pe front, cât şi pe teritoriul Rusiei”, a arătat Zelenski. „Rezultatele sunt necesare mai repede. Şi toate sarcinile relevante sunt efectuate acum”, a punctat preeşdintele.

De la invazia la scară largă a Rusiei din februarie 2022, Ucraina a solicitat partenerilor săi occidentali, în principal Statelor Unite, să furnizeze rachete sofisticate cu rază lungă de acţiune. Ucraina s-a concentrat, de asemenea, pe dezvoltarea rapidă a unei industrii interne de armament. În mare parte, accentul a fost pus pe drone, Zelenski solicitând anul trecut ca 1 milion de aparate să fie fabricate în 2024, dar oficialii au subliniat, de asemenea, importanţa dezvoltării rachetelor. Ministrul apărării Rustem Umerov a declarat luna aceasta că Ucraina va anunţa în lunile următoare dezvoltarea de noi rachete, inclusiv rachete balistice.

Citește și: Avioanele F-18 ale Spaniei, aflate în România, au dejucat un atac rusesc cu drone asupra Ucrainei. Rusia îşi etalează arsenalul nuclear

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Situație critică la PNL: partidul premierului Bolojan, acuzat că nu și-a plătit chiria. Riscă evacuarea dintr-o clădire istorică
Capital.ro
Planul lui Călin Georgescu pentru părăsirea României. Cum ar fi plănuit să plece în Viena: L-a angajat în mod fictiv
Playtech.ro
După câți ani trebuie schimbată centrala termică. Semnele care arată că e timpul pentru una nouă
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
3 zodii care vor simți intens energia Trigonului de Apă, la o săptămână de la fenomenul astrologic. Ce se va întâmpla cu ele
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai