Marcel Ciolacu: „Nu are nicio treabă afacerea Nordis cu PSD. Mi se pare corect gestul Laurei Vicol de a-şi da demisia”

Deputata Laura Vicol a demisionat şi din PSD, după ce a renunţat la şefia Comisiei juridice. Ea acuză un „linşaj mediatic” şi o "campanie de denigrare".
Filip Stan
11 oct. 2024, 13:32
Marcel Ciolacu:

Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri că nu există nicio legătură între cazul Nordis și Partidul Social Democrat. Întrebat despre afacerea Norris de un ziarist, Ciolacu a răspuns: “O puteți întreba pe doamna Vicol. Nu am treabă … nu vă supărați, eu înțeleg ce încercați, eu vă spun un singur lucru: nu are nicio treabă afacerea Nordis cu PSD. În acest moment, e o treabă – nu știu dacă este ceva în justiție, am văzut și eu reportajul de la Recorder, nu mi-a plăcut ce am văzut acolo și de aceea împreună cu dl Simonis am modificat legislația ca să nu se mai întâmple acest lucru”.

Marcel Ciolacu, răspuns tăios pentru Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Interne: ”Propaganda agresivă a Rusiei deformează datele istorice și ignoră realitățile actuale în încercarea de a schimba traseul european al Republicii Moldova”

Întrebat despre demisia Laurei Vicol din PSD, Marcel Ciolacu a precizat că nu a avut nicio discuție cu fostă șefă a Comisiei Juridice din Camera Deputaților, înainte de a adăuga: “Mi se pare corect gestul făcut de către dânsa”.

Deputata Laura Vicol a demisionat şi din PSD, după ce a renunţat la şefia Comisiei juridice. Ea acuză un „linşaj mediatic” şi o „campanie de denigrare”

Deputata Laura Vicol a demisionat şi din PSD joi, acuzând un „linşaj mediatic” şi o „campanie de denigrare”, conform cererii de demisie prezentate de Liberateta. Anterior, Laura Vicol şi-a dat demisia şi de la şefia Comisiei juridice din Camera Deputaţilor.

„Subsemnata Laura Vicol, deputat PSD circumscripţia 17 Dolj, prin prezenta doresc să îmi exprim decizia de a demisiona din calitatea de membru al Partidului Social Democrat. Atacurile grave la adresa mea şi a familiei mele orchestrate sub formă de linşaj mediatic şi campanie de denigrare vizează nu doar distrugerea noastră ci şi destabilizarea credibilităţii partidului din rândul căruia am făcut parte”, se arată în documentul semnat de Vicol.

Laura Vicol pleacă din Partidul Social Democrat. Fosta președintă a Comisiei Juridice din Camera Deputaților se retrage din rândul social-democraților

Laura Vicol a demisionat, marţi, din funcţia de preşedinte al comisiei juridice din Camera Deputaţilor, funcţie pe care o deţinea din noiembrie 2021.

Ambele demisii sunt consecinţa scandalului provocat de ancheta publicate de RECORDER şi intitulată ”Schema Nordis. Maşinăria de făcut bani a celui mai puternic clan politico-imobiliar”. Vladimir Ciorbă, asociatul principal al companiei despre care scriu jurnaliştii, este căsătorit cu Laura Vicol.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Cutremur de 6,7 în Japonia! Un tsunami a lovit coasta nordică a țării apoi
Fanatik.ro
Femeia arbitru Iuliana Demetrescu, făcută praf după Dinamo – Csikszereda 4-0! Cristi Balaj: “Nu a fost penalty la Musi! Bărbații din VAR au încurcat-o, nu trebuiau să intervină”
Capital.ro
Călin Georgescu dorea să fugă din România. Noi dezvăluiri despre firmele și oamenii din jurul lui Constantin Dănuț Hanț, cel care l-ar fi angajat fictiv
Playtech.ro
Vom avea o iarnă cu zăpadă şi ger, spun meteorologii. Fenomenul care aduce ninsori ca în copilărie
Adevarul
Anii în care românii au trăit iluzia libertății și a democrației. Cum a fost salvat comunismul după Revoluție
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Nenorocire fără margini în Dolj! Doi șoferi, de 20 și 36 de ani, și-au pierdut viața într-un grav incident rutier. O a treia persoană a rămas încarcerată
iamsport.ro
Mihai Stoichiță, gest lipsit de respect la înmormântarea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Cei care votează trăiesc mai mult. Ce legătură au alegerile cu sănătatea
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume