Klaus Iohannis, anunţuri importante pentru români: „Traversăm o perioadă dificilă”

Preşedintele a declarat că ”traversăm o perioadă dificilă, marcată de conflicte şi schimbări climatice, care pun o presiune tot mai mare asupra sistemelor de sănătate”.
Filip Stan
22 oct. 2024, 11:08
Klaus Iohannis, anunţuri importante pentru români:

Preşedintelele Klaus Iohannis a transmis, marţi, un mesaj în cadrul evenimentului de celebrare a celei de-a 125-a aniversări a Consiliului Internaţional al Asistenţilor Medicali, în care a apreciat că traversăm o perioadă dificilă, marcată de conflicte şi schimbări climatice, care pun o presiune tot mai mare asupra sistemelor de sănătate. În acest context, şeful statului a afirmat că devine esenţial să investim continuu în forţa de muncă.

Mesajul preşedintelui Klaus Iohannis în cadrul evenimentului de celebrare a celei de-a 125-a aniversări a Consiliului Internaţional al Asistenţilor Medicali a fost prezentat de către Diana-Loreta Păun, consilier prezidenţial – Departamentul Sănătate Publică, la evenimentul organizat la Palatul Parlamentului.

”Urez bun venit tuturor participanţilor la acest eveniment care celebrează un moment semnificativ în susţinerea globală a profesiei de asistent medical. Prezenţa dumneavoastră aici subliniază deopotrivă devotamentul faţă de această profesie, dar şi spiritul de solidaritate internaţională în faţa provocărilor comune din domeniul sănătăţii”, a transmis şeful statului.

Marcel Ciolacu: „Nu mai avem timp de pierdut, următorii cinci ani vor fi cruciali pentru România”

Acesta apreciază că evenimentul pe care România îl găzduieşte ”oferă prilejul de a evidenţia importanţa vitală a profesiei de asistent medical pentru sănătatea globală, fiind un cadru pentru schimbul de experienţe şi bune practici între profesioniştii din sănătate”.

”În timpul mandatelor mele de preşedinte, am apreciat constant devotamentul asistenţilor medicali din România, conferindu-le în numeroase ocazii Ordinul «Meritul Sanitar» ca semn de recunoaştere pentru contribuţia lor valoroasă la sănătatea cetăţenilor, mai ales în momentele critice ale pandemiei, când s-au aflat în prima linie. Totodată, vreau să subliniez şi intervenţiile umanitare ale asistenţilor medicali români la nivel internaţional, care reflectă dedicarea şi profesionalismul lor. Înaltul Patronaj acordat acestui eveniment confirmă încă o dată aprecierea noastră pentru valorile în slujba cărora vă desfăşuraţi activitatea”, a mai transmis Iohannis.

Acesta a declarat că ”traversăm o perioadă dificilă, marcată de conflicte şi schimbări climatice, care pun o presiune tot mai mare asupra sistemelor de sănătate”.

”Devine, de aceea, esenţial să investim continuu în forţa de muncă din domeniul sănătăţii. Trebuie să ne asigurăm că asistenţii medicali beneficiază de condiţii adecvate, educaţie medicală continuă şi protecţie a demnităţii lor profesionale. Devotamentul, empatia şi pasiunea asistenţilor medicali sunt admirabile şi depăşesc cu mult chemarea datoriei. Însă, dincolo de această rezistenţă extraordinară, este esenţial ca autorităţile să susţină activ dezvoltarea durabilă a acestei profesii, asigurând tot ce este necesar pentru acordarea de îngrijiri de cea mai bună calitate. Este responsabilitatea noastră să onorăm aceste eforturi şi să sprijinim transformarea sistemului de sănătate, pentru a le oferi profesioniştilor din acest domeniu ajutorul de care au nevoie”, a mai afirmat şeful statului în mesaj.

Victor Ciutacu: Fostul preşedinte albanez a fost arestat de actualul premier. Legăturile cu Coldea!

Potrivit acestuia, ”România va continua să acorde importanţa meritată de profesia de asistent medical, atât la nivel naţional, cât şi internaţional”.

”Doar printr-o implicare majoră a decidenţilor, asistenţii medicali vor putea răspunde chemării de a proteja sănătatea şi bunăstarea cetăţenilor noştri. La ceas aniversar, vă felicit pentru munca neobosită şi devotamentul dumneavoastră. Vă urez multă sănătate şi putere în a continua să îndepliniţi această misiune nobilă, aceea de a avea grijă de sănătatea noastră”, a înscheiat şeful statului.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
De ce a eșuat, de fapt, Gică Hagi în primul mandat pe banca echipei naționale. Cum s-a produs ruptura de Mircea Sandu
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Meseria bănoasă pentru care nu ai nevoie de studii. Cursul costă până în 900 de lei, dar poți câștiga chiar și 10.000 de lei pe lună
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a izbucnit la adresa FRF după ce a apărut pe lista pentru postul de selecționer: ”Fraier nu o să fiu niciodată!”
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj