Copiii nu mai au voie pe rețelele de socializare! Cine a decis asta și până la ce vârstă e valabilă interdicția

Tot mai multe țări se ocupă de interzicerea accesului celor mici pe rețelele de socializare. Motivul? Copiii ”trebuie să fie protejați de conținutul dăunător de pe rețelele sociale”.
Irina Dumitrescu
24 oct. 2024, 10:02
Copiii nu mai au voie pe rețelele de socializare! Cine a decis asta și până la ce vârstă e valabilă interdicția

Nu se știe dacă și când va fi aplicată și în România o astfel de interdicție, însă este cert că tot mai multe țări ale lumii iau cât se poate de în serios problema interzicerii accesului pe rețelele de socializare până la o anumită vârstă.

Cel mai nou exemplu este Norvegia, unde exista deja o astfel de reglementare: copiii în vârstă de până la 13 ani nu aveau voie pe Instagram, X și toate celelalte rețele de socializare. Acum însă, guvernul norvegian vrea să mărească limita de vârstă la 13 ani. Această decizie, notează cotidianul britanic The Guardian, vine pe fondul campaniei pe care o duc autoritățile contra companiilor de tehnologie. Respectivele companii, susțin radicalii, ar fi ”canalizate împotriva creierelor copiilor”.

Șeful guvernului de la Oslo, Jonas Gahr Store, admite că scopul dorit presupune o ”luptă grea”, însă a ținut să sublinieze că este datoria politicienilor să intervină pentru a-i apăra pe cei mici de ”puterea algoritmilor”. ”Copiii trebuie să fie protejați de conținutul dăunător de pe rețelele sociale”, a subliniat el.

Citește și Metroul s-ar putea opri până la ora 16.00, dacă Metrorex nu se înțelege cu sindicaliștii. Scenariu sumbru pentru bucureșteni

Potrivit premierului norvegian, platformele de social media riscă să-i facă pe utilizatori ”înguști la minte și lipsiți de acțiune”.

Deocamdată, în ciuda limitei de vârstă de 13 ani, statisticile din Norvegia sunt descurajante din acest punct de vedere: peste jumătate dintre copiii de nouă ani, 58 la sută dintre cei de 10 ani și 72 de procente dintre cei de 11 ani sunt utilizatori de rețele sociale, conform datelor centralizate de autorități.

Pentru a eficientiza interdicția legată de vârstă, guvernul norvegian are în plan inclusiv modificarea Legii privind datele cu caracter personal, astfel încât utilizatorii rețelelor de socializare să fie de acord ca platforma să îi gestioneze datele personale și, implicit, verificarea vârstei. Astfel, la orice tentativă de acces din partea cuiva aflat sub limita de vârstă, platforma îi va da interzis respectivului.

Și Australia are în vedere o interdicție similară. Limita de vârstă nu a fost stabilită, dar se anticipează că va fi în zona intervalului 14 – 16 ani.

La rândul său, Franța vrea interzicerea telefoanelor mobile în școli pentru elevii cu vârsta mai mică de 15 ani. Odată aprobată, interdicția se va aplica din ianuarie 2025.

În România, din acest an școlar, elevii nu mai au voie cu telefoane mobile la ore. Interdicția implicită la rețele de socializare este așadar doar temporară.

Citește și Mama lui Theo Rose, copleșită de emoții la nunta fiicei sale: „A fost fix despre ei. S-a trăit intens momentul”

DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Angajații Metrorex de la birouri primesc „spor de metrou”, deși nu coboară niciodată în subteran
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
Playtech.ro
Bani de la stat pentru plata facturilor la energia electrică: Veniturile luate în considerare. Cum se face calculul
DailyBusiness
Premierul Ilie Bolojan, indignat de situaţia aberantă a sporurilor în cascadă din ministere: „Un funcţionar de execuţie ajunge să câştige mai mult decât un ministru”
Adevarul
Ce ascunde mesajul lui Viktor Orban pentru România
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Doliu în teatrul românesc. O actriță celebră a murit
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Cutremur în această dimineață în România! În ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Andreea Marin confirmă DESPĂRȚIREA de Adrian Brîncoveanu: 'Este adevărat, eu am luat hotărârea!' 😲
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
S-a stins cea mai iubită și apreciată actriță ale scenei și filmului românesc. O țară întreagă o plânge. Nu va fi uitată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Ilie Bolojan le-a interzis! Nu se mai pot face fără acordul său!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
PORR nu încetinește ritmul pe Autostrada Sibiu – Pitești! Imaginile din șantier te vor surprinde (VIDEO)